Prezydium NRL pisze do premiera ws. odwołania wiceministra zdrowia Waldemara Kraski

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 22:52

W piątek (3 kwietnia) Prezydium NRL zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o niezwłoczne odwołanie sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski.

Uzasadnieniem wniosku jest piątkowa wypowiedź wiceministra nt. lekarzy Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

W piśmie skierowanym do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego czytamy: "Uzasadnieniem wniosku o odwołanie jest niegodna Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, i niegodna lekarza, wypowiedź, której Pan Minister udzielił w dniu 3 kwietnia 2020 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia".

Podkreślono też, że "z wypowiedzi tej wynika, że pracownicy medyczni bagatelizują procedury związane z koronawirusem wprowadzane w placówkach ochrony zdrowia, zasugerowano również, że niektórych - zwłaszcza starszych - pracowników medycznych cechuje nonszalancja w podejściu do tych procedur. Minister Waldemar Kraska zarzucił wreszcie, że część środowiska medycznego w ogóle nie wie o istnieniu procedur związanych z epidemią koronawirusa".

Tymczasem, jak wyjaśnia NRL: "główną przyczyną zakażeń wśród personelu medycznego są skrajne niedobory środków ochrony osobistej w większości placówek ochrony zdrowia w Polsce".

"Tego rodzaju stwierdzenia nie tylko obrażają wszystkich lekarzy, którzy stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem, ale także szkodzą interesowi społecznemu, zawierają bowiem niepopartą faktami sugestię, że lekarze i inni pracownicy medyczni przyczyniają się do zakażania swoich pacjentów" – czytamy w piśmie.

Prezydium NRL podkreśla też, że "w dobie epidemii koronawirusa wszystkim pracownikom medycznym zaangażowanym w opiekę nad pacjentami potrzebne jest wsparcie, życzliwość i poszanowanie dla ich ciężkiej pracy. Musimy uczciwie powiedzieć, że w ostatnich dniach spotykamy się z wielką ofiarnością i życzliwością ludzi oraz otrzymujemy ogromne wsparcie z wielu stron - począwszy od naszych pacjentów i ich rodzin, na mediach skończywszy".

- Nie do przyjęcia dla samorządu lekarskiego jest sytuacja, w której wysokiej rangi przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia w takich trudnych czasach próby dla systemu ochrony zdrowia formułuje pod adresem lekarzy oraz wszystkich pozostałych profesjonalistów medycznych niczym niepoparte zarzuty niewiedzy, nonszalancji i narażania na szwank zdrowia pacjentów - czytamy w apelu do premiera Mortawieckiego.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum