Prezydent: wzrost publicznych nakładów na służbę zdrowia jest konieczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2010 15:09

Lech Kaczyński uważa, że procent PKB przeznaczany na ochronę zdrowia jest zbyt niski, a wzrost długu publicznego nie zwalnia od konieczności zwiększenia nakładów na zdrowie.

Wybór drogi reformy, to (niestety) kwestia decyzji politycznych.

Podczas debaty „Dwa lata po białym szczycie”, podsumowującej ten okres funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, prezydent powiedział, że nie jest „głuchy” na sprawy reformy, ale jest przeciwny próbie tworzenia służby zdrowia jedynie dla bogatych. W jego opinii, nie może być tak, żeby stan majątkowy wpływał na możliwości leczenia.

Wśród najważniejszych problemów w służbie zdrowia prezydent wymienił m.in. płace pracowników medycznych oraz kwestię zbyt małej liczby szpitalnych łóżek. Według niego należy też określić zakres świadczeń gwarantowanych przez państwo i powinien być on szeroki.

W debacie uczestniczą m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, szef doradców premiera Michał Boni, szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, wiceminister zdrowia Jakub Szulc, przedstawiciele związków i samorządów zawodowych oraz pracodawców i pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum