Prezydent: trwają ostatnie przygotowania Narodowej Strategii Onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 21:39

Jesteśmy na ostatni etapie przygotowań Narodowej Strategii Onkologicznej; trwają ostatnie przygotowania w Ministerstwie Zdrowia we współpracy ze mną - podkreślił w czwartek (16 stycznia) w Opolu Lubelskim prezydent Andrzej Duda.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prezydent w Opolu Lubelskim mówił m.in. że wciąż aktualnym postulatem społecznym jest naprawa służby zdrowia, ale który jest bardzo trudny do zrealizowania. - Jeżeli popatrzymy w perspektywie ostatnich 30 lat - nikomu się to jeszcze tak naprawdę nie udało. Były różne próby podejmowane, różnie się one kończyły, niestety najczęściej niepowodzeniem. Dobrych zmian, rzeczywiście dobrych, na przestrzeni ostatnich 30 lat nie było zbyt wiele - zauważył.

- Chcę państwu powiedzieć bardzo mocno, że patrzymy także w przyszłość, bo uważam, że to, czego do tej pory nam brakowało, kiedy planowane były różne działania w ochronie zdrowia, to było właśnie spojrzenie w przyszłość, spojrzenie w statystyki, spojrzenie na to, co jest najniebezpieczniejsze i z czym prawdopodobnie zetkniemy się w przyszłości. Dziś wszystkie wskaźniki jednoznacznie mówią, że śmiertelność w Polsce na przestrzeni najbliższych zbliżających się kilkunastu lat i przyszłych dziesięcioleci to będą choroby nowotworowe - powiedział Duda.

Prezydent mówił też, że choroby nowotworowe są w jakimś sensie chorobami cywilizacyjnymi. - Musimy się na to przygotować. Musimy mieć strategię narodową, strategię onkologiczną, musimy mieć narodową strategię walki z rakiem mówiąc inaczej. Musimy mieć to wypełnione specjalnymi programami, musimy być przygotowani na opiekę nad ludźmi, którzy zostali dotknięci chorobami nowotworowymi. Musimy być przygotowani na opiekę także i paliatywną, która będzie się niejako zbiegała z opieką nad seniorami, nad osobami starszymi, jako że osób w starszym wieku, bardzo poważnie zaawansowanym, będzie mieli coraz więcej - podkreślił.

- Jesteśmy na ostatni etapie przygotowań Narodowej Strategii Onkologicznej. Powstała z mojej inicjatywy specjalna ustawa, do której w tej chwili jest pisana strategia, trwają ostatnie przygotowania w Ministerstwie Zdrowia we współpracy ze mną, we współpracy z Narodową Radą Rozwoju - poinformował Duda. - Mam nadzieję, że niedługo z panem ministrem (zdrowia, Łukaszem) Szumowskim będziemy w stanie tę Narodową Strategię ogłosić. Zobaczycie państwo tę wizję przyszłej polityki ochrony zdrowia i właśnie funkcjonowania systemu pomocy osobom, które są chore na choroby onkologiczne, a przede wszystkim jak będzie wyglądała w tym zakresie profilaktyka - dodał prezydent.

Grzegorz Bruszewski, Renata Chrzanowska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum