Prezydent rozmawiał z premierem na temat protestu lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 18:42

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek (5 stycznia) z premierem Donaldem Tuskiem. Rozmowa dotyczyła m.in. protestu lekarzy. - Sytuacja pacjentów jest przedmiotem troski prezydenta - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego, Joanna Trzaska-Wieczorek.

- To było pierwsze spotkanie prezydenta z premierem po Nowym Roku, jest ono kontynuacją cyklicznych spotkań prezydenta i premiera, podczas których omawiane są wszelkie kwestie bieżące - poinformowała Trzaska-Wieczorek.

Dodała, że podczas czwartkowego spotkania prezydent poruszył kwestie związane z protestem lekarzy, ponieważ "sytuacja pacjentów, w obliczu nowych uregulowań prawnych, jest przedmiotem jego troski".

Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że Komorowski był zainteresowany "stanem zaawansowania ustaleń między stroną rządową a protestującymi lekarzami".

Przypomnijmy, że w środę wieczorem (4 stycznia) po siedmiogodzinnych rozmowach lekarze i aptekarze podpisali wstępne porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych. Minister Bartosz Arłukowicz wyraził nadzieję, iż protest pieczątkowy zostanie w czwartek (5 stycznia) zawieszony.

Wcześniej w środę premier Donald Tusk zadeklarował, że wyraża gotowość do prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony. Miałoby to obowiązywać do czasu opracowania informatycznego centralnego wykazu osób ubezpieczonych.

Tymczasem Federacja Porozumienie Zielonogórskie i Ogólnopolski Związek Zawdowy Lekarzy zapowiadają, że bez wprowadzenia zmian w przepisach refundacyjnych nie przerwą prowadzonego od 1 stycznia protestu pieczątkowego. Chcą wykreślenia z ustawy refundacyjnej artykułu, który dotyczy karania lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty. Domagają się zniesienia obowiązku wypisywania na receptach poziomu odpłatności pacjenta za leki.

Z kolei prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ma wydać komunikat w sprawie zawieszenia kar dla lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept, jednak dopiero po przerwaniu protestu pieczątkowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum