PAP/Rynek Zdrowia | 08-09-2014 23:38

Prezydent potwierdza: premierem będzie Ewa Kopacz

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek (8 września), że po dymisji premiera Donalda Tuska, powierzy misję tworzenia rządu marszałek Ewie Kopacz.

Jak ocenił, w obecnej sytuacji prezydent, który chciałby toczyć spór o następcę Tuska, byłby nieodpowiedzialny.

W poniedziałkowej rozmowie w TVN24 Biznes i Świat Komorowski zwrócił uwagę, że obecna zmiana rządu to nie wynik upadku gabinetu, ale "awansu polskiego premiera".

- W związku z tym prezydent, który chciałby toczyć spór z większością parlamentarną, kto ma być następcą premiera, byłby nieodpowiedzialny z punktu widzenia potrzeby stabilizowania sytuacji w Polsce - uważa Komorowski.

- Przyjmuję do wiadomości, że dostałem kandydaturę popieraną przez koalicję większościową, co jest bardzo ważne (...). Będę działał w imię stabilizacji sytuacji, rezygnując ze swojego pierwszego ruchu i wysuwając kandydaturę marszałek Ewy Kopacz - zapewnił Komorowski.

W ubiegłym tygodniu zarząd PO rekomendował Kopacz na następczynię premiera Donalda Tuska. Prezydent rozmawiał już o tej kandydaturze z Tuskiem, a także z wicepremierem, prezesem PSL Januszem Piechocińskim.