Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę refundacyjną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2012 16:15

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek (23 stycznia) nowelę ustawy refundacyjnej - poinformowało PAP biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Nowelizacja znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Spełnia ona jednak tylko część postulatów aptekarzy i lekarzy.W piątek prezydent uznał nowelizację za "absolutnie pilną" i ocenił, że jej wdrożenie będzie korzystne dla pacjentów.

W poniedziałek prezydencka minister Irena Wóycicka rozmawiała o nowelizacji z przedstawicielami lekarzy i aptekarzy. Ustawa opuściła parlament w czwartek: tego dnia przyjął ją Senat, nie wprowadzając do niej żadnych poprawek.

Nowela usuwa z ustawy refundacyjnej ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. W noweli przewidziano, że farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności.

Nowelizacja nie spełnia jednak najważniejszego oczekiwania aptekarzy, którzy najpierw postulowali wykreślenie przepisów zakładających ich odpowiedzialność finansową za realizację błędnie wypisanych recept, a następnie przynajmniej wyliczenie konkretnych przypadków, w których byliby karani.

W zamian zyskali oni możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów NFZ do dyrektorów oddziałów wojewódzkich. Jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, będą mógli odwołać się do prezesa NFZ. 

Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Lekarze nie będą wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Zgodnie z nowelą, Ministerstwa Zdrowia będzie mogło podjąć decyzję administracyjną o refundowaniu leku w przypadku zastosowania go przy schorzeniach, których nie obejmuje jego charakterystyka.

Naczelna Rada Lekarska proponowała, aby mogli o tym decydować bezpośrednio lekarze. Nowe przepisy przewidują także, że Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych będzie publikował na swojej stronie internetowej dane dotyczące charakterystyki leków. 

Nowelizacja zmienia również sposób naliczania marży detalicznej dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy. Chodzi o tzw. import docelowy leku dla konkretnego pacjenta. Zrównano marżę detaliczną dla tych leków z marżą detaliczną obowiązującą dla pozostałych rodzajów specyfików, dzięki czemu pacjenci mają mieć większy dostęp do tych preparatów. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum