Prezydent podpisał ustawę o 7 proc. PKB na zdrowie
W środę, 29 września, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wzrostu nakładów na zdrowie. Ustawa zakłada m.in. osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku i pokazuje ścieżkę dojścia do 7 proc. PKB w 2027 roku.

- 29 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wzrostu nakładów na zdrowie
- Ustawa zakłada m.in. osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. i określenie ścieżki wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 roku
- W noweli znalazły się także przepisy dotyczące naruszenia nietykalności personelu punktów szczepień przeciw COVID-19. Ustawa wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu
Wzrost nakładów na zdrowie i nietykalność personelu punktów szczepień
Zgodnie z nowelizacją minimalne wartości publicznych nakładów na ochronę zdrowia nie będą mogły być niższe niż:
- 5,75 proc. produktu krajowego brutto w 2022 r.;
- 6,00 proc. PKB w 2023 r.;
- 6,20 proc. PKB w 2024 r.;
- 6,50 proc. PKB w 2025 r.
- 6,80 proc. PKB w 2026 r.
Nowelizacja zawiera przepisy dotyczące naruszenia nietykalności personelu punktów szczepień
W noweli znalazły się także przepisy dotyczące naruszenia nietykalności personelu punktów szczepień przeciw COVID-19. Objęcie pracowników punktów szczepień dodatkową ochroną prawną wiąże się z atakami na punkty szczepień i z groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego.
Zgodnie z nowelą "kto narusza nietykalność cielesną osoby prowadzącej badanie kwalifikacyjne lub szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 lub osoby pomagającej przy przeprowadzeniu badania lub szczepienia, której nie przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu podczas lub w związku z prowadzonym badaniem lub szczepieniem, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat trzech".
Ustawa rozszerza uprawnienia ministra zdrowia
Nowelizacja wprowadza też m.in. rozszerzenie uprawnień ministra zdrowia związanych z przekazywaniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotacji podmiotowej. Dotychczasowe przepisy pozwalały na zaplanowanie tej dotacji wyłącznie na etapie planowania budżetu na dany rok. Wprowadzane zmiany pozwolą dodatkowo na przekazanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia, w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego, środków, które zostaną zidentyfikowane jako oszczędności także na etapie realizacji budżetu.
Ponadto szefowi MZ, za zgodą ministra finansów, umożliwiono dokonywanie zmian w planie wydatków polegających na przeniesieniu środków pomiędzy działami budżetu państwa, w ramach części budżetowej, którą dysponuje.
Nowela przedłuża też obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieci szpitali) do 30 czerwca 2022 r.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)