Prezydent: podejmujemy działania modernizujące polską onkologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2020 21:24

Chcemy modernizować i udoskonalać polską onkologię, te działania są podejmowane i będą prowadzone - zapowiedział w czwartek (20 lutego) w Turku prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w odpowiedzi na przewidywany wzrost zachorowań na choroby onkologiczne w najbliższych latach, przygotowano Narodową Strategię Onkologiczną.

Prezydent Andrzej Duda; FOT. Arch. RZ

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w czwartek objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Jako pierwsze miejscowości odwiedził Łowicz (woj. łódzkie), a potem Turek (woj. wielkopolskie).

- Eksperci przewidują, że zachorowania na choroby onkologiczne wzrosną w najbliższym czasie o 15 proc. a w ciągu dziesięciu lat o 20 proc. Trzeba na to wyzwanie odpowiedzieć, dlatego przygotowaliśmy Narodową Strategię Onkologiczną. Mamy pełną świadomość, że wydatki na polską onkologię będą jeszcze wyższe. Chcemy modernizować polską onkologię i udoskonalać ją. I te działania są podejmowane i będą prowadzone - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że wspólnie z rządem podjął "inicjatywę w celu zwiększania wydatków na służbę zdrowia". - Postawiliśmy twardo warunek, że wydatki na służbę zdrowia będą rosły do 6 proc. PKB. Za czasów poprzednich rządów wydawano na onkologię 7 mld złotych, dzisiaj jest 11 miliardów - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda zapewnił także, że "w Polsce sytuacja z koronawirusem jest opanowana". - Rozmawiałem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim na temat ochrony Polaków przed koronawirusem, i słyszę "tak, jesteśmy przygotowani i zabezpieczeni". Wszystkie podejrzane przypadki zostają przechwycone, i są odpowiednio przygotowane warunki, żeby było bezpieczeństwo epidemiologiczne - dodał.

Iwona Pałczyńska, Rafał Białkowski, Szymon Kiepel (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum