Prezydent: pacjenci podmiotem służby zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2018 12:12

Pacjenci są podmiotem służby zdrowia - powiedział w środę (14 lutego) prezydent Andrzej Duda. Dodał, że oczekiwanie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia jest częstym postulatem środowisk pacjenckich, a dyskusja o finansach i modelu opieki trwa nie tylko w Polsce.

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PTWP/Michał Oleksy

W  Belwederze z udziałem prezydenta trwa konferencja "Nic nowego bez nas. W poszukiwaniu modelu skutecznego wpływu pacjentów na system ochrony zdrowia w Polsce".

- Podmiotem, podkreślam: podmiotem służby zdrowia, są pacjenci, chorzy - powiedział prezydent. - To właśnie pacjenci, chorzy są uzasadnieniem tego, dlaczego lekarze i cała medycyna istnieją - dla służby ludziom, dla przywracania do zdrowia, dla ratowania życia - dodał.

Prezydent mówił, że nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach, nawet najbardziej rozwiniętych i najbardziej zamożnych, trwa dyskusja "ile inwestować w opiekę zdrowotną, opiekę medyczną, jak bardzo nowoczesna ona powinna być, jak wielkie powinny być na nią nakłady".

- I zaryzykuje twierdzenie: zawsze są za małe. To jedna strona - pacjenci zawsze będą mówili: za mało, potrzeba więcej, potrzebujemy lepszych warunków - ocenił.

Zwracając się do zgromadzonych, zaznaczył, że to rządzący podejmują decyzje dotyczące budżetu państwa i podziału środków z niego na ochronę zdrowia, na bezpieczeństwo i obronę państwa, na system emerytalny. - To nie jest tak, że ta liczba jest nieograniczona. Ona jest ograniczona i ta decyzja musi być podjęta, czy będziemy zwiększali nakłady na ochronę zdrowia, czy pozostaną one stałe - powiedział prezydent.

- Zawsze jest ten głos, państwo to wiecie: nakłady na ochronę zdrowia są zbyt małe, potrzeba więcej. I będzie potrzeba jeszcze więcej - w miarę postępu technologicznego, w miarę rozwoju innowacyjnego społeczeństwa, w miarę rozwoju innowacyjnego państwa. Chcemy innowacyjnej medycyny, chcemy innowacyjnej ochrony zdrowia, ale to kosztuje. To są gigantyczne pieniądze - zaznaczył prezydent. Dlatego - jak mówił do zgromadzonych na konferencji - ważne jest, by uczestniczyli oni w dyskusji o tym, ile i czego oczekujemy, do czego dążymy.

Konferencja w Belwederze została zorganizowana w ramach prac sekcji "Ochrona zdrowia" Narodowej Rady Rozwoju. Rada jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie i składa się z 9 sekcji - oprócz zdrowia także m.in. edukacji, bezpieczeństwa, gospodarki, kultury i nauki.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum