PAP/Rynek Zdrowia | 16-10-2015 17:31

Prezydent: ochrona zdrowia nie może podlegać grze rynkowej

System ochrony zdrowia nie może podlegać w pełnym tego słowa znaczeniu grze rynkowej - podkreślił w piątek (16 października) prezydent Andrzej Duda po pierwszym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju, poświęconym kwestiom zdrowotnym.

Prezydent: ochrona zdrowia nie może podlegać grze rynkowej. Fot. Lukas Plewnia/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Prezydent relacjonował, że już podczas dyskusji w Pałacu Prezydenckim można było wskazać najważniejsze zagadnienia dotyczące służby zdrowia.

- Pierwszy element, najistotniejszy - pacjent musi być w systemie ochrony zdrowia najważniejszy. System ochrony zdrowia ma funkcjonować dla pacjenta, a nie po to, żeby po prostu był - mówił prezydent.

- System ochrony zdrowia nie może podlegać w pełnym tego słowa znaczeniu grze rynkowej - podkreślił prezydent, dodając, że co do tego wszyscy eksperci z Narodowej Rady Rozwoju byli zgodni.

Podczas posiedzenia Rady - mówił Andrzej Duda - dyskutowano, czy i na ile w tym systemie powinna funkcjonować konkurencyjność. Jednocześnie prezydent ocenił, że brak konkurencyjności prowadziłby do powstania patologii.

Prezydent powiedział też, że eksperci wskazywali przykłady zmian legislacyjnych, które działalność w zakresie ochrony zdrowia sprowadzają do rangi "usług" w ramach gry rynkowej.

Prezydent powiedział, że cieszy się z powstania Narodowej Rady Rozwoju. - Był to ważny element w moim programie wyborczym i w tej chwili jest to dla mnie niezwykle ważny element jako już dla prezydenta Rzeczypospolitej"- powiedział.

Podkreślił, że zależy mu, by prace ekspertów Rady prowadziły do bardzo konkretnych diagnoz, a następnie wskazania kierunków działania.