Prezydent o ustawie "Za życiem"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2016 11:05

To jest kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu i uważam, że należy to docenić - mówi w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda, pytany o uchwaloną w piątek (4 listopada) ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Prezydent o ustawie "Za życiem"
Prezydent RP Andrzej Duda. Źródło: strona Prezydenta RP

Prezydent był pytany także w wywiadzie dla PAP o obowiązujący w Polsce tzw. kompromis aborcyjny.

- Jeżeli chodzi o tzw. kompromis aborcyjny, niestety jest tak, co przyznają także lekarze, że nie chroni on w wystarczającym stopniu dzieci z niepełnosprawnościami, w tym dzieci z zespołem Downa. I to jest coś, z czym ja pogodzić się nie mogę. I jeżeli ktoś mnie dzisiaj pyta o kompromis, to ja mówię wprost - z tego punktu widzenia jest on niewystarczający. I to wymaga zmian, taka jest moja osobista opinia.

Prezydent zaznaczył: - Ale podkreślam raz jeszcze, że nie zgadzam się, aby kobiety były karane. Kobieta w ciąży, zwłaszcza w trudnej ciąży, jest w bardzo szczególnej sytuacji, przede wszystkim psychicznej i musi być pod ochroną państwa - zaznacza prezydent.

W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, tej ochronie ze strony państwa służy także pakiet "Za życiem", który został przedstawiony przez rząd premier Beaty Szydło.

- Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę, znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę. To jest kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu i uważam, że należy to docenić - mówił.

- W miarę jak będzie wzrastała zamożność polskiego społeczeństwa i państwa, to program ten powinien być rozbudowywany - powiedział prezydent.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum