×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezydent o podpisaniu noweli ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 stycznia 2012 16:39

Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył we wtorek, że zanim złoży podpis pod nowelizacją ustawy refundacyjnej, będzie chciał zapoznać się z jej treścią. Projektem noweli, który powstał w Ministerstwie Zdrowia, zajął się we wtorek (10 stycznia) rząd.

Prezydent o podpisaniu noweli ustawy refundacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Dostrzegam pilność tego projektu i bardzo liczę na to, że będzie to nowelizacja uzgodniona i stanowiąca rzeczywiste wykonanie porozumienia eliminującego zagrożenia dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów - powiedział prezydent na wtorkowej (10 stycznia) konferencji prasowej, pytany przez dziennikarzy, czy podpisze nowelę ustawy refundacyjnej jeszcze tego samego dnia, którego trafi ona na jego biurko.

Komorowski zaznaczył jednocześnie, że zanim złoży podpis pod ustawą, będzie chciał się z nią zapoznać. - Absolutnie takich deklaracji, że jeszcze tego samego dnia podpiszę, nie czytając tej ustawy, nie złożę - podkreślił.

Dopytywany, kiedy zatem można spodziewać się jego podpisu, odpowiedział: "jak się zapoznam z ustawą".

Zgodnie z rządowym projektem noweli, z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

Jeżeli rząd przyjmie projekt ustawy we wtorek, Sejm może się nim zająć na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę. Z kolei najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 1 i 2 lutego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum