"Polfa" buduje centrum leków onkologicznych. Andrzej Duda: to przełomowa inwestycja

Autor: • Źródło: PAP05 lipca 2022 14:51

"Polfa" planuje postawić budynek produkcyjny przeznaczony do wytwarzania nowoczesnych leków onkologicznych i immunosupresyjnych.

"Polfa" buduje centrum leków onkologicznych. Andrzej Duda: to przełomowa inwestycja
TZF Polfa rozpoczęły budowę centrum rozwoju i produkcji leków onkologicznych. PAP/Andrzej Lange
  • "Polfa" planuje postawić budynek produkcyjny przeznaczony do wytwarzania nowoczesnych leków onkologicznych i immunosupresyjnych
  • Dziś wmurowano kamień węgielny. Przed uroczystością odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy
  • Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie

Polfa buduje centrum leków onkologicznych

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to pierwsza od ponad 40 lat tak duża inwestycja realizowana przez Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" SA. Spółka ta zamierza wybudować w Warszawie budynek produkcyjny przeznaczony do wytwarzania nowoczesnych leków onkologicznych i immunosupresyjnych.

- Nie da się wycenić tego, jak leki tu produkowane przyczynią się do ratowania ludzkiego życia – napisał prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych TZF "Polfa" SA w Warszawie.

Jak napisał prezydent, Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" SA "wracają do swojej wielkiej tradycji zakładów pionierskich, świetnie rozwijających się, przyciągających nowoczesne kadry naukowe, przyciągających ludzi zarówno o osobistych ambicjach rozwojowych, jak i ambicjach, by w rozwój kraju, polskiej nauki, polskiej farmacji włożyć osobistą, własną cegiełkę".

- Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, a także leków immunosupresyjnych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa. Śmiało można powiedzieć: dawno już w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o substancję państwową, a w niej, o ile dobrze pamiętam, został w ogóle chyba tylko ten jeden zakład spośród zakładów farmaceutycznych będących de facto własnością Skarbu Państwa, bo jest tu ponad 93 proc. własności Skarbu Państwa, reszta to własność pracowników - nie realizowano tak ambitnej inwestycji, o tak dalekosiężnych celach rozwojowych i również o tak wysokich kosztach - podkreślił Duda.

Zauważył, że 400 mln zł, które zostają przeznaczone na wykonanie tego wielkiego zadania, "to pieniądze - z jednej strony - ogromne, ale - z drugiej - jeżeli weźmiemy cele, dla których ta inwestycja jest realizowana, to śmiało można powiedzieć - jakkolwiek by to zabrzmiało - że są to żadne pieniądze, bo nie da się wycenić ludzkiego życia". "Leki, które będą tu produkowane, które - wierzę w to - będą tu także opracowywane, odkrywane, wymyślane, które wejdą na nasz rynek i będą ratowały życie, będą leczyły choroby, przede wszystkim właśnie te onkologiczne" - napisał.

Prezydent podkreślił, że leczenie nowotworów to wielkie wyzwanie. - Na raka umiera w Polsce aż sto tysięcy osób rocznie i jest to drugi pod względem śmiertelności rodzaj chorób, a w grupie wiekowej 55-74 lat powoduje ponad połowę zgonów. Zjawisko to ma skomplikowane i różnorodne przyczyny, o niewątpliwym podłożu cywilizacyjnym, i obejmuje cały świat zachodni. Niestety w naszym kraju wciąż niezadowalający jest dostęp do nowoczesnych metod terapii, jak też świadomość społeczna dotycząca profilaktyki i znaczenia wczesnego wykrywania choroby. Skutkuje to wskaźnikami przeżywalności pacjentów onkologicznych, odbiegającymi od wyników innych krajów Unii Europejskiej - dodał Duda.

- Dlatego pilną potrzebą pozostaje pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej, w tym jej zaleceń w dziedzinie edukacji prozdrowotnej, promocji zachowań zapobiegających rozwojowi chorób. Wielokrotnie zwracali na to uwagę eksperci z powołanej przeze mnie Narodowej Rady Rozwoju i działającej od początku 2021 roku Rady ds. Ochrony Zdrowia. Temu celowi służy trwająca od 3 czerwca z inicjatywy Kancelarii Prezydenta ogólnopolska akcja +Zdrowe Życie+, ułatwiająca skorzystanie z bezpłatnych programów specjalistycznych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich w Mobilnych Strefach Zdrowia. Liczę, że zachęci to rodaków w każdym wieku do troski o własne zdrowie - stwierdził w liście prezydent.

Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 r. Zatrudnia niemal 900 osób, które pracują w fabryce w Warszawie. Większościowym właścicielem jest Skarb Państwa (93,22 proc. udziału), pozostałe udziały mają pracownicy. Zakład ma 30 linii produkcyjnych, wytwarza 50 produktów w ponad 120 różnych formach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum