Prezydent i premier: medycyna personalizowana ma potencjał

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2018 12:54

Medycyna personalizowana może przynieść przełom w leczeniu groźnych chorób - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników III Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej. Według premiera Mateusza Morawieckiego, medycyna personalizowana ma potencjał terapeutyczny i ekonomiczny.

Prezydent i premier: medycyna personalizowana ma potencjał
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Medycyna personalizowana pomaga wybrać metodę leczenia, uwzględniając indywidualne cechy pacjenta i jego choroby. Rozwój tego podejścia terapeutycznego jest bezpośrednio związany z postępem badań nad genetyką. III Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej odbywa się w poniedziałek (5 marca) w Warszawie.

Prezydent podkreślił w liście do jego uczestników, iż cieszy się, że medycyna personalizowana, która zapewnia większą skuteczność i poprawia bezpieczeństwo pacjentów, cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Ocenił, że postępy genetyki i innych dziedzin "nie tylko umożliwiają, ale wręcz wymuszają indywidualne podejście do pacjenta".

"Wrażliwość wobec osoby chorego i jego cierpienia buduje relacje oparte na zaufaniu, które staje się potężnym sprzymierzeńcem w walce z chorobą. Jestem przekonany, że rozwój medycyny personalizowanej będzie sprzyjał takiemu postrzeganiu pacjentów i przyniesie tak bardzo oczekiwany przełom w leczeniu groźnych chorób, w tym plagi naszych czasów, jaką niewątpliwie są nowotwory" - napisał prezydent Duda.

Zwrócił uwagę, że medycyna personalizowana pozwala także efektywniej gospodarować środkami przeznaczanymi na ochronę zdrowia.

"To przykład, że między korzyścią dla obywateli i oszczędnościami po stronie państwa nie ma konfliktu interesów, jeśli tylko działa się dla wspólnego dobra. Rozsądna polityka budżetowa to wydawanie publicznych pieniędzy w sposób celowy i skuteczny, a rozwój medycyny personalizowanej jest wielkim krokiem w tym kierunku" - zaznaczył prezydent.

List do uczestników Forum skierował także premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że "medycynę personalizowaną cechuje niespotykany dotąd potencjał terapeutyczny, ale też potencjał ekonomiczny". "Wiemy, że niesie ona ze sobą wyzwania etyczne, prawne, systemowe i finansowe. Jest także sprawdzianem osobistym dla profesjonalistów medycznych, którzy muszą dysponować wrażliwością na specyficzne potrzeby poszczególnych pacjentów. To wielkie wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce, ale - nie mamy wątpliwości - także konieczność rozwojowa" - napisał.

Premier ocenił, że wdrożenie rozwiązań medycyny personalizowanej jest szansą na wyższą jakość leczenia. "Dostrzegamy potrzebę implementacji takiego leczenia w naszym kraju" - zapewnił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum