Prezydent i minister zdrowia rozmawiali m.in. o programie szczepień przeciwko COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2020 15:01

Perspektywy dostępności w Polsce szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz zagadnienia związane z Funduszem Medycznym były tematem piątkowego (11 grudnia) spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i p.o. prezesa NFZ Filipem Nowakiem.

Prezydent i minister zdrowia rozmawiali m.in. o programie szczepień przeciwko COVID-19
Pałac Prezydencki; FOT. Wikimedia Commons

Rząd ogłosił we wtorek projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia mają być bezpłatne i dobrowolne. Zaszczepienie ma być potwierdzone w specjalnym systemie, a pacjent otrzyma też zaświadczenie, umożliwiające korzystanie z ułatwień.

W projekcie przewidziano m.in., że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia i nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będą także musiały odbywać kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Uwagi do projektu można zgłaszać do 12 grudnia. Gotową strategię rząd planuje przyjąć 15 grudnia. Od początku epidemii badania potwierdziły w Polsce zakażenie u 1 mln 115 tys. 201 osób, z których 22 tys. 174 zmarły.

Tematem spotkania był też Fundusz Medyczny, który powstał w oparciu o ustawę, której projekt złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Fundusz ma służyć poprawie zdrowia i jakości życia Polaków m.in. poprzez dofinansowywanie modernizacji, przebudowy i doposażenia szpitali, finansowanie leków dla indywidualnych pacjentów w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, finansowanie technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej oraz technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności oraz finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum