Prezydent: bolączką systemu ochrony zdrowia jest "niedosyt lekarzy"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2018 16:16

Wiem, jakie są bolączki polskiego systemu ochrony zdrowia - mówił we wtorek (13 lutego) prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką gościł w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi, gdzie para prezydencka wzięła udział w uroczystości otwarcia Globalnego Centrum Kompetencyjnego Philips.

Prezydent: bolączką systemu ochrony zdrowia jest "niedosyt lekarzy"
Fot. archiwum

Prezydent wraz z małżonką odwiedził we wtorek Instytut z okazji Światowego Dnia Chorego. Podczas spotkania z personelem ICZMP prezydent podkreślił, że jest to wysokospecjalistyczna placówka należąca do "absolutnej polskiej czołówki", a Światowy Dzień Chorego jest najlepszą okazją do podziękowania tym, "którzy na co dzień pochylają się nad cierpiącymi i chorymi".

- Chciałbym podziękować Państwu za tę wielką służbę bliźniemu, którą na co dzień swoją pracą realizujecie, bardzo często pracą w trudnych warunkach, bardzo często też pracą ponad siły - powiedział prezydent.

- Wiem, jakie są bolączki polskiego systemu ochrony zdrowia, wiem, że mamy niedosyt w bardzo wielu zawodach medycznych, przede wszystkim mamy w Polsce niedosyt lekarzy, bo niestety bardzo wielu Państwa kolegów, koleżanek, wyjechało za granicę - dodał.

Wizyta pary prezydenckiej połączona była z uroczystością otwarcia w Łodzi Globalnego Centrum Kompetencyjnego Philips, które będzie specjalizować się w procesach związanych z przygotowaniem i sprzedażą zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego oraz Centrum Referencyjnego Philips, skupiającego się na edukacji personelu medycznego. Ich powstanie związane jest z działalnością utworzonego w ubiegłym roku think-tanku "Innowacje dla zdrowia", w skład którego wchodzi m.in. 5 instytutów badawczych działających w systemie ochrony zdrowia w Polsce i ponad 30 przedsiębiorców z branży medycznej.

Według dyrektora ICZMP Macieja Banacha, Globalne Centrum Kompetencyjne Philipsa (GCKP) ma "służyć dostarczeniu sprzętu medycznego i usprawnić funkcjonalność jednostek naukowo badawczych działających w systemie ochrony zdrowia w Polsce".

GCKP w Łodzi będzie obsługiwać zamówienia sprzętu medycznego z krajów Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Zatrudnieni w nim specjaliści z zakresu logistyki, księgowości, obsługi zamówień czy procesów zakupowych będą koordynować zakup od momentu zamówienia urządzenia, poprzez przygotowanie miejsca do jego funkcjonowania aż po instalację. Łódzkie GCRP będzie trzecim tego typu ośrodkiem na świecie.

Z kolei Centrum Referencyjne w ICZMP umożliwi edukowanie personelu medycznego w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii medycznych i ułatwi współpracę między ośrodkami badawczymi.

Łódzki ICZMP jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Został utworzony w 1997 r. na bazie Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki, istniejącego od 1988 r. Placówka składa się z dwóch części: ginekologiczno-położniczej oraz pediatrycznej. Rocznie hospitalizuje ponad 40 tys. pacjentów. ICZMP posiada ponad 300 urządzeń medycznych firmy Philips, m.in. tomografy, ultrasonografy, angiografy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum