Prezydent będzie namawiał do jak najszerszej realizacji postulatów niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2018 10:30

Prezydent Andrzej Duda rozmawia z rządem i będzie przekonywał do jak najszerszego zrealizowania postulatów osób niepełnosprawnych; spełnienie jednego z ich postulatów to też efekt działalności prezydenta - powiedział w środę (25 kwietnia) rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Prezydent zna postulaty niepełnosprawnych i ma świadomość ich potrzeb - zapewniał rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Fot. Archiwum

W porozumieniu, które rząd zawarł we wtorek (24 kwietnia) podczas posiedzenia Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych z częścią środowiska osób niepełnosprawnych, zapisano m.in. podniesienie od czerwca renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych, realizacji programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.

Zawarto w nim także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

- Należy domniemać, że wczorajsze propozycje rządu, a przynajmniej spełnienie jednego z dwóch postulatów, to też jest efekt działalności pana prezydenta - powiedział Łapiński w środę (25 kwietnia) w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9".

Zapewnił, że Andrzej Duda "cały czas rozmawia z rządem i minister (rodziny i pracy Elżbietą) Rafalską i będzie przekonywał do jak najszerszego zrealizowania postulatów, czy wsparcia osób niepełnosprawnych". Dodał, że prezydent zna postulaty niepełnosprawnych i ma świadomość ich potrzeb.

Dopytywany, czy prezydent jest zadowolony z propozycji rządu odparł, że Andrzej Duda "dostrzega, iż jest to konkretna propozycja". Przypomniał, że przygotowywany jest też program "Dostępność Plus".

- Prezydent działa. Proszę być pewnym i spokojnym, że w tej sprawie prezydent będzie rozmawiał ze stroną rządową, przekonywał i nakłaniał - podkreślił Łapiński.

Od ubiegłej środy (18 kwietnia) w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz ich podopiecznymi; domagają się realizacji dwóch głównych postulatów.

Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum