PAP/Rynek Zdrowia | 23-10-2020 08:15

Prezydent: aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona

Wiele razy o tym mówiłem i nigdy tego nie ukrywałem, że aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia - powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej prezydent Andrzej Duda.

- Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia - powiedział Andrzej Duda. Fot. Archiwum

Prezydent w wywiadzie opublikowanym w piątek (23 października) w DGP był pytany m.in., czy zmiany w kompromisowej ustawie aborcyjnej spotkają się z jego sprzeciwem, podkreślił, że nigdy nie ukrywał, że - jego zdaniem - aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona.

- Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia - powiedział Andrzej Duda.

W czwartek (22 października) po południu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Prezydent był też pytany, czy zaszczepił się przeciwko grypie. Przyznał, że póki co nie widzi takiej potrzeby. Podkreślił jednocześnie, by nie nadinterpretować jego słów.

- Nie jestem i nigdy nie byłem członkiem ruchu antyszczepionkowego. Publicznie zachęcam zwłaszcza wszystkie osoby starsze, będące w grupie ryzyka, by ze szczepień przeciwko grypie skorzystały - oświadczył.