Prezydent Krakowa prosi metropolitę o wsparcie walki ze smogiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2017 19:44

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poprosił metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o wsparcie w walce ze smogiem i odczytanie w kościołach informacji o nowych przepisach dot. paliw, które będą obowiązywać od lipca.

Prezydent Krakowa prosi metropolitę o wsparcie walki ze smogiem
Fot. Fotolia

Sejmik województwa małopolskiego przyjął 24 kwietnia tzw. przejściową uchwałę antysmogową dla Krakowa, która wejdzie w życie 1 lipca.

Uchwała przewiduje, że w piecach nie będzie można stosować paliw stałych niskiej jakości: miałów węglowych, kiepskiej jakości węgla, biomasy o wilgotności powyżej 20 proc., z których do atmosfery uwalnianych jest najwięcej toksycznych związków i pyłów.

- Proszę Jego Eminencję o rozważenie po raz kolejny możliwości odczytania w trakcie mszy świętych apelu do wiernych dotyczącego nowych zasad użytkowania paliw stałych - napisał prezydent Majchrowski.

Od 1 września 2019 r. wejdzie w życie właściwa uchwała antysmogowa dla Krakowa.

Kościół angażował się już wcześniej w inicjatywy mające wskazać na konieczność poszanowania ochrony środowiska. "Duszpasterskie poparcie" dla uchwały antysmogowej w woj. śląskim zapowiedział w lutym tego roku metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zadeklarował, że Kościół chce współuczestniczyć w zwiększaniu świadomości nt. odpowiedzialności za jakość powietrza.

Jeszcze w 2015 r. biskupi nawiązując do encykliki Franckiszka "Laudato si" wyjaśniali jakie są zagrożenia związane z zanieczyszczenia powietrza, którego główną przyczyną jest indywidualne ogrzewanie budynków poprzez spalanie w piecach "materiałów opałowych złej jakości".

"Podejmijmy wszyscy działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowe i czyste powietrze" - pisali biskupi z Katowic, Gliwic, Opola i Sosnowca w liście odczytanym tych w czterech ich diecezjach. Hierarchowie powoływali się wówczas nie tylko na ekologiczną encyklikę papieża Franciszka, ale także "zdrowy rozsądek i wolę przestrzegania Bożych przykazań, zwłaszcza przykazania: nie zabijaj!".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum