Prezydent Krakowa o smogu, terenach zielonych i ekologicznej komunikacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2016 14:55

Walka ze smogiem, tworzenie nowych terenów zielonych, ekologiczna komunikacja miejska i poprawa czystości Krakowa - to osiągnięcia, które w połowie swojej kadencji wymienia prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Prezydent Krakowa o smogu, terenach zielonych i ekologicznej komunikacji
Prezydent Krakowa o smogu, terenach zielonych i ekologicznej komunikacji. Fot. Flickr/Marta Michoń (CC BY-ND 2.0)

Podczas czwartkowego (1 grudnia) spotkania z dziennikarzami prezydent przypomniał, że w programie wyborczym obiecywał skupienie się na podniesieniu komfortu życia mieszkańców. - Co nie oznacza, że nie realizujemy inwestycji - zaznaczył prezydent Majchrowski.

- Robimy wszystko, co możliwe w walce o czyste powietrze - mówił prezydent Majchrowski. Na ten cel zaplanowano wydanie w ciągu czterech lat ok. 250 mln zł. - W tym roku wydano ok. 80 mln zł, wymiana pieców węglowych idzie dobrze, istnieje korzystny dla mieszkańców program osłonowy. W przyszłorocznym budżecie będzie na ten cel ok.100 mln zł - mówił prezydent.

- Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które w dniach, gdy stężenia zanieczyszczeń są największe, zachęca kierowców do przesiadania się z samochodu do komunikacji miejskiej. Mobilizujemy do działań związanych z jakością powietrza także władze województwa - dodał Majchrowski.

Jego zdaniem w Krakowie widoczne jest już inwestowanie w nowe tereny zielone, w przyszłym roku na ten cel ma zostać przekazanych ok. 100 mln zł (w 2016 - 51 mln zł).

- Mamy jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą, komunikację w Polsce. Tabor jest systematycznie wymieniany na autobusy spełniające normę Euro 6 lub pojazdy elektryczne" - mówił prezydent. W 2016 r. MPK zakupiło 60 autobusów spełniających normę EURO6, 12 autobusów hybrydowych i 4 elektryczne. W październiku podpisano umowę na dostawę kolejnych 20 autobusów elektrycznych - każdy o wartości 2,5 mln zł.

Wśród rzeczy, które udało się w ciągu dwóch lat zrobić, prezydent wymienił także poprawę czystość miasta. Kraków osiągnął standard Wiednia, na ulicach jest 9 tys. koszy na śmieci; przez siedem dni w tygodniu działa "pogotowie", które w newralgicznych punktach miasta podejmuje natychmiastowe interwencje.

Jacek Majchrowski jest prezydentem Krakowa czwartą kadencję, od 2002 r. Pytany, czy ponownie wystartuje w wyborach powiedział: - Jeszcze nie wiem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum