Prezydent Duda przygotował ustawę dotyczącą aborcji z poprawką, która przywraca...

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 13:45

Jak poinformowała w piątek (30 października) Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda przygotował ustawowe rozwiązanie w sprawie aborcji. Projekt przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży.

Prezydent Duda przygotował ustawę dotyczącą aborcji z poprawką, która przywraca...
Fot. Archiwum

"Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" - pisze prezydent Andrzej Duda w oświadczeniu.

Zdaniem prezydenta, przygotowana przez niego ustawa miałaby spowodować zakończenie protestów, które wybuchły około decyzji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję ze względu na wady płodu za sprzeczną z ustawą zasadniczą.

"Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych" - czytamy w komunikacie Andrzeja Dudy.

Projekt ustawy stworzonej przez Andrzeja Dudę przejdzie teraz przez konsultacje z ekspertami, a następnie trafi od do Sejmu, gdzie będzie poddany procedurze legislacyjnej.

Więcej: prezydent.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum