Prezydent Duda powiedział, że w stu procentach wierzy w skuteczność szczepionek

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia15 czerwca 2021 16:05

W stu procentach wierzę w skuteczność szczepionek przeciw COVID-19, efekty ich działania są widoczne - oznajmił w Bratysławie prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda powiedział w Bratysławie, że wierzy w skuteczność szczepionek. Fot. Shutterstock
  • Wierzę w stu procentach w skuteczność szczepionek dlatego, że efekty ich działania są widoczne - powiedział we wtorek (15 czerwca) Andrzej Duda
  • Prezydent zaznaczył jednocześnie, że nie można wykluczyć pojawienia się mutacji koronawirusa odpornej na dotychczasowe szczepionki
  • Jego zdaniem wpływ na mniejszą obecnie liczbę zachorowań mogły mieć także warunki atmosferyczne

Prezydent wziął udział w inauguracji dorocznej konferencji GLOBSEC w Bratysławie. Tegoroczna 16. edycja tego forum odbywa się w dniach 15-17 czerwca w formacie hybrydowym; tematem debaty w tym roku jest "środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii". W inauguracji tegorocznej konferencji udział wziął również papież Franciszek.

Prezydent Duda mówił podczas inauguracji konferencji m.in. o aktualnym poziomie zachorowań na COVID-19 w Polsce i porównywał ten poziom do danych sprzed roku.

Dobre warunki atmosferyczne

 

- Czy możemy mówić o tym, że jeżeli liczba zachorowań w moim kraju, w Polsce, spadła w tej chwili do takiego poziomu dziennie, jak notowaliśmy dokładnie rok temu, czyli między 200 a 400 przypadków, to rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia, czy jest to efekt po prostu tego, że mamy takie, a nie inne warunki atmosferyczne, (że) taka jest pora roku. W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo - powiedział prezydent.

Na konferencji prasowej Duda był pytany w kontekście tej swojej wypowiedzi, czy osobiście w pełni wierzy w skuteczność szczepionek.

Duda wierzy w skuteczność szczepionek

- Oczywiście, że wierzę w stu procentach w skuteczność szczepionek dlatego, że efekty ich działania są widoczne - powiedział Duda.

Zaznaczył, że kiedy rozmawia się z ekspertami, to "wszyscy mówią, że to jest miks pewnych czynników, z którymi mamy do czynienia" w obecnej sytuacji epidemicznej. - Natomiast nikt nie może wykluczyć tego, że pojawi się nagle jakaś mutacja koronawirusa, na którą dotychczas funkcjonujące szczepionki nie będą skuteczne" - zaznaczył prezydent.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum