Prezydent Duda o segregacji i paszportach covidowych. "Kto się nie szczepi, ten świadomie decyduje się na testowanie"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 lipca 2021 06:26

Prezydent Andrzej Duda mocno podsumował osoby, które odmawiają szczepień. "Kto się nie szczepi, ten świadomie decyduje się na testowanie" - stwierdził prezydent.

Andrzej Duda podczas weekendowych obchodów rocznicy zakończenia III powstania śląskiego w Katowicach/Fot. PAP/Andrzej Grygiel
  • Prezydent Andrzej Duda odniósł się do opinii o tym, że paszporty covidowe segregują społeczeństwo
  • Według prezydenta, szczepienie jest "zabezpieczeniem" dla wszystkich osób
  • - To pytanie, czy spełniasz określone warunki, które możesz spełniać lub nie i to jest twoja wola - prezydent o paszportach covidowych

Segregacja ludzi poprzez Unijne Certyfikaty?

W niedzielę podczas rozmowy w TVP Info prezydent został m.in. zapytany o paszporty covidowe, które według niektórych opinii, są przejawem segregacji społeczeństwa.

- To jest kwestia bezpieczeństwa ludzi. Jeżeli ktoś decyduje się na to, że się nie szczepi to potencjalnie może być chory i - w związku z tym - może być nosicielem wirusa i potencjalnie może stanowić zagrożenie dla innych - podkreślił prezydent.

- To prawdopodobieństwo jest nieporównywalnie niższe w sytuacji, kiedy osoba jest zaszczepiona. Nie jestem ekspertem i nie jestem w stanie autorytatywnie się wypowiadać, ale z tego co wiem może być taka sytuacja, że potencjalnie nawet ten, kto jest zaszczepiony zachoruje. Tylko, że wtedy to zagrożenie śmiertelne jest minimalne - powiedział Duda.

Zaznaczył, że szczepienie ma charakter "zabezpieczający". "Ale ono zabezpiecza nie tylko nas, ale zabezpiecza przed nami. W sensie tak, że my jesteśmy mniejszym zagrożeniem dla innych" - mówił.

- W związku z powyższym, jeżeli jest wymagane testowanie i zwalnia się z tego testowania na przykład osoby, które są zaszczepione to w jakiś sposób muszą te osoby wykazać, że zostały zaszczepione. Wtedy , że zostały zaszczepione. Czy to jest segregacja? No nie. Jest to pytanie, czy spełniasz określone warunki, które możesz spełniać lub nie i to jest twoja wola - ocenił.

- Ten, kto się nie szczepi mając taką możliwość, ten świadomie decyduje się na to, że będzie poddawany uciążliwości, jaką jest testowanie - dodał.

Liczba szczepień stale rośnie

Prezydent odniósł się także do pomocy przedsiębiorcom w trakcie pandemii. "Przede wszystkim trzeba pomóc przedsiębiorcom wyjść z tej kryzysowej sytuacji" - zaznaczył.

- Mamy prawie 30 milionów dawek wyszczepionych, prawie 14 mln obywateli naszego kraju już w pełni zaszczepionych, więc to już są takie liczby, że można mówić powoli, że mamy rzeczywiście zadowalającą liczbę, aczkolwiek ja bym chciał, żeby tych zaszczepionych w pełni było jeszcze więcej. Mam nadzieję, że to w efekcie doprowadzi do zgaśnięcia pandemii koronawirusa - powiedział.

- Natomiast to nie jest proces, który następuje na zasadzie "ciach" i także dla przedsiębiorców to jest taki czas, kiedy powoli wracają do normalnego funkcjonowania. Na szczęście widać, że gospodarka zaczyna działać, ale to wszystko wymaga czasu. W tym czasie, myślę, że dla wielu ta pomoc jest potrzebna - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum