Prezydent Częstochowy apeluje do ministra Niedzielskiego o zmiany w strategii walki z pandemią

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 września 2020 11:43

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z pismem, w którym przekonuje, że nowa strategia walki z epidemią powinna opierać się na większej liczbie testów zlecanych przez lekarzy POZ i mniejszej liczbie zakażonych na oddziałach zakaźnych.

Prezydent Częstochowy apeluje do ministra Niedzielskiego o zmiany w strategii walki z pandemią
Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy Fot. Portal Samorządowy

Matyjaszczyk proponuje, by zmienić zasady postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Po doświadczeniach Częstochowy i sąsiednich powiatów z minionego weekendu wskazuje, że pozwoliłoby to uniknąć tłoku w szpitalach. Jak pisze do ministra, w ostatni weekend transport wielu osób z infekcjami górnych dróg oddechowych do szpitali powiatowych okazał się niemożliwy, ponieważ liczba tzw. miejsc izolowanych była niewystarczająca w stosunku do potrzeb - informuje Gazeta Wyborcza.

"Wprowadzenie zasady testowania każdego pacjenta podstawowej opieki zdrowotnej z objawami infekcji górnych dróg oddechowych już przy pierwszej wizycie lub teleporadzie z pewnością byłoby zasadne i poprawiło sytuację osób zagrożonych koronawirusem" - napisał prezydent Częstochowy do ministra.

Jego zdaniem niektórzy pacjenci mogliby oczekiwać na wyniki testów w domach, bez potrzeby zajmowania miejsc izolacyjnych w szpitalach. Ponadto wprowadzenie tzw. ścieżki zakaźnej dla osób z pozytywnym wynikiem powoduje, że oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne zaczynają być niewydolne. Niektórzy „pozytywni” pacjenci bezobjawowi bądź z lekkimi objawami choroby mogliby pozostać w domach pod opieką lekarzy POZ, bez konieczności podejmowania decyzji o sposobie ich izolacji przez lekarza chorób zakaźnych.

Zdaniem prezydenta Matyjaszczyka takie zmiany pomogłyby udrożnić system ochrony zdrowia i poprawić bezpieczeństwo zdrowotne osób zgłaszających się z infekcjami do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum