Prezydent Andrzej Duda odznaczył zasłużonych pracowników WIM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2019 17:19

30 maja, podczas uroczystości otwarcia zmodernizowanej kliniki pediatrycznej Wojskowego Instytutu Medycznego, Prezydent RP nadał odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom WIM: za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie nauk medycznych - dr. hab. Bolesławowi Kalickiemu, prof. Adamowi Stępniowi, za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego - dr Jacek Siewiera.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył zasłużonych pracowników WIM
Fot. PTWP

Czytaj więcej: Otwarcie zmodernizowanej kliniki pediatrii WIM: „to środki co do zasady najlepiej wydane”

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia nadane przez prezydenta. Za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie nauk medycznych oraz osiągniecia w działalności na rzecz ochrony zdrowia Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski odebrali dr. hab. Bolesław Kalicki - kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM oraz prof. Adam Stępień - kierownik Kliniki Neurologicznej.

- Cieszę się, że mogłem te odznaczenia wręczyć, odznaczenia absolutnie należne za długie lata niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, pacjentowi, zwłaszcza temu małemu; za długie lata doskonalenia polskiej medycyny - mówił Andrzej Duda.

Prezydent uhonorował Krzyżem Zasługi za Dzielność p.o. kierownika oddziału klinicznego medycyny hiperbarycznej w WIM porucznika, dr n. med. Jacka Siewierę.

- Pana doktora odznaczyłem dzisiaj krzyżem za dzielność; za coś, co miało miejsce prawdopodobnie pierwszy raz w dziejach światowej medycyny; za coś, co miało fundamentalne znaczenie nie tylko dlatego, że uratowało życie pacjentowi, pilotowi (…) ale przede wszystkim dlatego, że pan doktor porucznik Jacek Siewiera zaryzykował własne życie, by uratować pacjenta, żołnierza - mówił prezydent.

Jak wyjaśniał, "lekarz z pełną świadomością ogromnego ryzyka, (…) spędził z chorym w komorze hiperbarycznej przy ciśnieniu na poziomie 18 metrów zanurzenia, prawie pięć godzin".

- Tam miała miejsce sytuacja absolutnie ekstremalna, u chorego po czwartej godzinie wystąpiła niewydolność oddechowo-krążeniowa. Lekarz zdjął swój aparat oddechowy, de facto przerwał dekompresję, po to, by ratować pacjentowi życie - wskazał Andrzej Duda.

- Cieszę się, że jest pan z nami. Jestem zaszczycony, że mogłem pana odznaczyć. Jeżeli mamy w jakiś sposób budować etos polskiej armii i etos polskiej medycyny wojskowej; Jeżeli etos mam być budowany także poprzez morale, to morale to jest także przekonanie żołnierza, że nawet jak mu się coś stanie, to lekarze zrobią wszystko, by go uratować. Włącznie z tym, że zaryzykują własne życie, by go uratować - akcentował prezydent.

- Pan pokazał, że tak właśnie jest. Jestem za to, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej panu, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, niewypowiedzianie wdzięczny. Order, który pan otrzymał to tylko symboliczne podziękowanie za wielki czyn, za wielkiego ducha - zaznaczył Andrzej Duda.

Szef MON Mariusz Błaszczak wręczył porucznikowi awans na stopień kapitana.

Minister podkreślał, że "jest niezwykle istotne, żeby żołnierz Wojska Polskiego służył, żeby lekarz w mundurze był wzorem dla innych; żeby lekarz w mundurze kojarzył się - a tak jest - z poświęceniem w ratowaniu życia i zdrowia tych, którzy takiej pomocy potrzebują".

- Jestem dumny z tego, że żołnierze Wojska Polskiego są tak ofiarni; jestem dumny z tego, że Wojskowy Instytut Medyczny tak pięknie się rozwija - powiedział minister. Rozwój - jak mówił - następuje nie tylko poprzez modernizowanie klinik, ale także poprzez tworzenie nowych filii, m.in. w podwarszawskim Legionowie.

Także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda mówiła w czwartek w WIM, że cieszy się z otwarcia zmodernizowanej kliniki. - Bardzo cieszy fakt, że Wojskowy Instytut Medyczny tak pięknie rozwija się także pod względem infrastrukturalnym, ponieważ to już kolejna zrealizowana inwestycja po zakładzie radioterapii i klinice onkologii - powiedziała.

Klinika Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego została gruntownie odnowiona.

Prace remontowo-budowlane zrealizowano w ciągu 9 miesięcy. Na realizację projektu Wojskowy Instytut Medyczny otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 13 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum