Prezydencka ustawa w sprawie strategii onkologicznej - teraz do Senatu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2019 18:54

Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek (25/26 kwietnia) ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej, której projekt przedłożył prezydent. Za ustawą głosowało 387 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 21. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Prezydencka ustawa w sprawie strategii onkologicznej - teraz do Senatu
Fot. archiwum/ŚCO

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, przed przekazaniem go do Sejmu. W czwartek odbyła się debata nad strategią, a w nocy z czwartku na piątek głosowanie.

Uzasadniając projekt zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha mówił w czwartek, że projekt zmierza do stworzenia ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej - dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań i śmiertelność na choroby nowotworowe w Polsce.

Prezydencki minister mówił, że celem strategii będzie przede wszystkim obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe, zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób oraz poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

Wskazywał, że nowotwory stanowią druga najważniejszą przyczynę śmierci Polaków.

Wyjaśnił, że Narodowa Strategia Onkologiczna ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię. Zawierać ma działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Działania wspierające opiekę onkologiczną obejmować będą m.in. rozwój edukacji i kształcenia kadr medycznych, a także badań naukowych wprowadzających innowacyjne metody leczenia chorób nowotworowych oraz poprawę zarządzania zasobami.

Strategię ma opracować zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych. 

PAP - Piotr Śmiłowicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum