Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia o wpływie pandemii na medycynę sercową i zwiększoną umieralność Polaków

Autor: MS • Źródło: PAP28 kwietnia 2021 08:40

Problemy sercowo-naczyniowe po zakończeniu COVID-19, zwiększona liczba zgonów, powikłania zakrzepowe będą w środę tematami posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia o wpływie pandemii na medycynę sercową i zwiększoną umieralność Polaków
Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia zajmie się problemami kardiologicznymi i zwiększoną śmiertelnością Polaków w czasie pandemii, Fot. Shutterstock
 • Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia będzie dziś dyskutować o wyzwaniach dla systemu ochrony zdrowia w zakresie medycyny sercowo-naczyniowej po ustaniu pandemii 
 • Prof. Mariusz Gąsior pokaże, co się działo w ostatnim czasie, jeśli chodzi o ilość takich przypadków, wyniki leczenia, dostępność procedur
 • Gorącym tematem posiedzenia będzie kwestia powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepieniach

W południe odbędzie się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia. Rada będzie obradować zdalnie.

Prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor medyczny oraz koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który jest jednym z ekspertów zasiadających w Radzie, przekazał PAP, że głównym tematem posiedzenia będzie kwestia działania medycyny sercowo-naczyniowej w dobie pandemii COVID-19 i po niej.

Poinformował, że podczas posiedzenia Rady prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny "spróbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące zwiększonej liczby zgonów Polaków w 2020 roku".

Pandemia a problemy sercowe

Z kolei prof. Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu przedstawi prezentację dotyczącą prowadzonej przez siebie rejestracji ostrych zespołów wieńcowych. "Prof. Gąsior pokaże, co się działo w ostatnim czasie, jeśli chodzi o ilość takich przypadków, wyniki leczenia, dostępność procedur. To są ważne dane, ponieważ prof. Gąsior zbiera je z województwa śląskiego i są one sprzężone z informacjami z NFZ dotyczącymi ilości hospitalizacji, porad, interwencji i ich rodzajów" - powiedział prof. Przybyłowski.

Następnie - jak przekazał - odbędzie się dyskusja dotycząca stricte pandemii i realiów dla systemu opieki zdrowotnej, które nastąpią po jej ustaniu. "SARS-CoV-2 to dziwny wirus, który ma sporo powikłań sercowo-naczyniowych i specjalne powinowactwa do śródbłonków naczyniowych, zatem powoduje nie tylko objawy infekcyjne, ale też objawy związane m.in. ze stanami zakrzepowymi, z zawałami" - powiedział prof. Przybyłowski.

Ponadto podczas posiedzenia Rady głos zabierze też kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który prowadzi badanie LATE-COVID dotyczące późnych powikłań po przechorowaniu COVID-19.

Wpływ Covid-19 na zdrowie dzieci

Z kolei prof. Krzysztof Zeman, szef Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przedstawi prezentację dotyczącą badań nad tzw. zespołem PIMS-TS (paediatric inflammatory multisystem syndrome - temporally associated with SARS-CoV-2).

Jak wyjaśnił prof. Przybyłowski, jest to wieloukładowy zespół zapalny występujący u dzieci w następstwie zakażenia koronawirusem, mogący prowadzić do bardzo ciężkich powikłań. "Dzieci wprawdzie nie mają ostrych objawów chorobowych, ale później w następstwie zakażenia koronawirusem rozwijają zespół chorobowy, którego znaczenie i ciężkość określi dopiero przyszłość" - powiedział prof. Przybyłowski. Zaznaczył, że występowanie PIMS zaczęto obserwować po raz pierwszy w Anglii.

Skutki pandemii będziemy odczuwać długo po niej

Kolejnym "gorącym tematem" posiedzenia będzie kwestia powikłań zakrzepowych poszczepiennych - zapowiedział prof. Przybyłowski. O tej sprawie będzie mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Z kolei dr Marek Ochman, kierownik programu transplantacji płuc w ŚCCS, opowie na ile pandemia COVID zwiększy konieczność transplantacji płuc.

"Podczas spotkania chcemy się pochylić nad dostępnymi danymi i spróbować określić, co dla systemu w zakresie medycyny sercowo-naczyniowej będzie największym wyzwaniem w przyszłości. Chcemy określić kwestie, na które należy zwrócić uwagę i wskazać, gdzie dostrzegamy zagrożenia" - podkreślił prof. Przybyłowski.

Zaznaczył, że skutki pandemii dla systemu ochrony zdrowi będą miały charakter długofalowy. "Będziemy musieli się długo z nimi mierzyć; myślę, że to kwestia dobrych kilku lat. Widać, że ten wirus powoduje znaczne spustoszenie w wielu organach i to będzie problem" - powiedział.

Pandemia ograniczyła dostęp do innych świadczeń medycznych

Dodał, że ważne są też organizacyjne skutki pandemii koronawirusa związane z tym, że w wielu dziedzinach podstawowa działalność systemu ochrony zdrowia, skupionego na walce z pandemią, została upośledzona. Prof. Przybyłowski zapowiedział, że podczas posiedzenia Rady podjęte zostaną również kwestie związane z zaawansowaną technologią medyczną, m.in. leczeniem zawałów serca, z przeszczepami.

"Na szczęście to będzie dotyczyło tylko kilku procent osób, które chorowały na COVID-19. Natomiast rehabilitacja w podstawowym zakresie dotycząca układu oddechowego, układu ruchu, a co ważniejsze pomoc psychologiczna, to inny zakres działań dotyczących już znacznie szerszej populacji" - powiedział pytany, czy eksperci z prezydenckiej Rady zajmą się też tematem rehabilitacji pocovidowej.

W drugiej części posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia podjęta zostanie kwestia płacy minimalnej dla pracowników ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze