Prezes RARS: nawet kilkadziesiąt milionów szczepionek zostanie sprzedanych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 lipca 2021 08:30

Jak stwierdził prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski: "scenariusz odsprzedaży szczepionek do innych krajów rozważaliśmy od samego początku". Kilkadziesiąt milionów dawek może trafić m.in. na Ukrainę i do Gruzji.

Rząd zamierza sprzedać duże ilości szczepionek na COVID-19/Fot. AdobeStock
  • Prezes RARS poinformował o planowanej odsprzedaży szczepionek przeciwko COVID-19
  • Nadwyżka dawek trafi w ramach Partnerstwa Wschodniego m.in. do Gruzji i na Ukrainę
  • Michał Kuczmierowski przekazał, że w pierwszej kolejności za granicę trafią szczepionki od AstraZeneca

Polska odsprzeda nadwyżkę dawek

Szczegółowe informacje o planach odsprzedaży szczepionek przeciwko COVID-19 innym krajom przekazał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski. Zaznaczył, że priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby Polaków i zabezpieczenie ich przed ciężkim przebiegiem choroby.

- Scenariusz odsprzedaży szczepionek do innych krajów rozważaliśmy od samego początku. Polska w umowach podpisanych na poziomie Komisji Europejskiej zamówiła w sumie ok. 100 mln dawek różnych producentów - przekazał PAP Michał Kuczmierowski.

Dodał, że zamówione szczepionki będą trafiały do Polski mniej więcej do końca I kwartału 2022 r.

"Ich nadwyżkę będziemy chcieli wykorzystać do odsprzedaży" - dodał. Prezes RARS mówił, że w ramach Partnerstwa Wschodniego szczepionki trafią m.in. na Ukrainę i do Gruzji, ale też do wybranych krajów bałkańskich.

Ile dawek zostanie odsprzedanych?

Z rządowych danych wynika, że do Polski trafiło do wtorku blisko 41 mln szczepionek przeciwko COVID-19. Kuczmierowski mówił, że w umowach z Komisją Europejską Polska ma wpisane do odsprzedania poza naszym krajem przynajmniej 4 mln dawek.

- Planujemy jednak odsprzedać zdecydowanie więcej szczepionek. Możemy założyć, że ok. 10 mln osób będzie czekało jeszcze na zaszczepienie - poinformował. Dodał, że oznacza to, że do odsprzedania będzie kilkadziesiąt milionów dawek.

Prezes RARS mówił, że w magazynach w Polsce ma pozostać rezerwa ok. 5 mln szczepionek do ewentualnego natychmiastowego wykorzystania.

- Idealnie do tego nadaje się jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson, bo szybko pozwala na zbudowanie odporności oraz można ją przechowywać do dwóch lat - mówił.

W magazynach jest ponad 4,3 mln szczepionek przeznaczonych na drugie dawki.

Kuczmierowski przyznał, że w pierwszej kolejności za granicę będą wysyłane zapewne szczepionki AstryZeneki, bo preparaty Pfizera cieszą się w naszym kraju większą popularnością.

Kto będzie kierował sprzedażą szczepionek?

Prezes RARS zastrzegł, że ostateczne decyzje o sprzedaży będą podejmowane na podstawie realnego zapotrzebowania i bieżących dostaw. - Ostatecznie decyzje zapadać będą na poziomie uzgodnień pomiędzy MZ, MSZ a KPRM - podkreślił.

Z informacji przekazanych przez Kuczmierowskiego wynika, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych ustala priorytety w kwestii odsprzedaży szczepionek i zbiera dane od zainteresowanych. Ministerstwo Zdrowia nadzoruje temat od strony formalnej.

- RARS będzie nadzorowała proces odsprzedaży w oparciu o pełnomocnictwo oraz całą część operacyjną związaną z transportem i logistyką szczepionek- powiedział Kuczmierowski.

Zapytany o to, kiedy należy spodziewać się pierwszych transportów szczepionek z Polski, powiedział, że w tej chwili finalizowana jest formuła odsprzedaży. "RARS gotowe jest do tego już teraz, od ręki" - mówił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum