Prezes PiS o lekarzach: kontrakty po 70 tys. zł, a na SOR każą siedzieć kilka godzin na zydlu. Szef NRL chce wyjaśnień

Autor: JPP • Źródło: Naczelna Izba Lekarska, Onet12 października 2022 13:00

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego o wskazanie lekarzy, którzy "narażają pacjentów na utratę zdrowia poprzez odraczanie w sposób świadomy udzielania świadczeń zdrowotnych". Łukasz Jankowski odnosi się w ten sposób do słów prezesa PiS, które miały paść w Stargardzie Szczecińskim.

Prezes PiS o lekarzach: kontrakty po 70 tys. zł, a na SOR każą siedzieć kilka godzin na zydlu. Szef NRL chce wyjaśnień
Lekarze świadomie narażają zdrowie pacjentów? Szef NRL pisze prezesa PiS Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Jarosław Kaczyński w trakcie spotkania z wyborcami miał komentować zarobki lekarzy 
  • Poszczególni lekarze, nie jacyś wybitni specjaliści, otrzymują kontrakty po 70 tys. zł, a teraz dostaną nawet po 120 tys. zł. A jak ktoś przyjedzie na SOR z sepsą i 40 stopniami gorączki, to mu każą siedzieć kilka godzin na zydlu — cytuje wypowiedź prezesa PiS Onet
  • W odpowiedzi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej domaga się wskazania lekarzy, którzy "narażają pacjentów na utratę zdrowia poprzez odraczanie w sposób świadomy udzielania świadczeń zdrowotnych"
  • I w liście do prezesa PiS dodaje: "tego typu sytuacje stanowią bowiem podstawę do wszczęcia postępowania m.in. przed organami odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego"

Lekarze świadomie narażają zdrowie pacjentów? Szef NRL pisze prezesa Pi

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego w związku z wypowiedzią szefa PiS sugerującą, że lekarze narażają pacjentów na utratę zdrowia poprzez odraczanie w sposób świadomy udzielania świadczeń zdrowotnych.

- Zgodnie z doniesieniami medialnymi o Pana wypowiedzi w Stargardzie Szczecińskim zacytowanej w dniu 12 października 2022 r. na portalu internetowym Onet.pl, sugerującej, że lekarze narażają pacjentów na utratę zdrowia poprzez odraczanie w sposób świadomy udzielania świadczeń zdrowotnych, uprzejmie proszę o wskazanie lekarzy, którzy dopuszczają się opisanych przez Pana praktyk  - pisze Łukasz Jankkowski. 

I dodaje, że "tego typu sytuacje stanowią bowiem podstawę do wszczęcia postępowania m.in. przed organami odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego".

- Pragnę również podkreślić, że z dostępnych samorządowi lekarskiemu informacji wynika, że niemal we wszystkich przypadkach, przedłużony czas oczekiwania pacjenta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym jest skutkiem wadliwej konstrukcji systemu ochrony zdrowia, niedoboru koniecznego finansowania oraz kadr medycznych w sektorze publicznym - zwraca w uwagę szef NRL.

Jarosław Kaczyński krytycznie o lekarzach i ich zarobach

Relację ze spotkania Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami w Stargardzie opublikował Onet. Portal cytuje słowa prezesa PiS, jakie padły pod adresem lekarzy, a dotyczyły m.in. zarobków medyków.

- Będziemy kontynuować politykę społeczną. To za mało, musimy dodać nowe rozwiązania odnoszące się do służby zdrowia, choć zwiększyliśmy na nią przeszło dwa razy wydatki. Ale pieniędzmi się tego nie zasypie. Poszczególni lekarze, nie jacyś wybitni specjaliści, otrzymują kontrakty po 70 tys. zł, a teraz dostaną nawet po 120 tys. zł. A jak ktoś przyjedzie na SOR z sepsą i 40 stopniami gorączki, to mu każą siedzieć kilka godzin na zydlu —przytacza wypowiedź Kaczyńskiego Onet.

Prezes PiS dodał - jak czytamy w portalu - że jeden lekarz zarabia 6 czy 7 tys. zł, drugi 10 razy więcej. 

— Nie dlatego, że jeden jest wybitny, a drugi słaby. To zależy od innych okoliczności. To musi być zmienione. Chcemy dawać jeszcze więcej pieniędzy, w 2024 r. chcemy przekroczyć 7 proc. PKB. W przyszłym roku będzie 6 proc., o czym marzył prof. Religa. Ale pieniędzmi tego nie zasypiemy. Organizacja nie jest taka, jak być powinna i musimy to zmienić — powiedział.

 Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum