Prezes PiS: Arłukowicz powinien ponieść odpowiedzialność polityczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2014 15:36

Bartosz Arłukowicz powinien ponieść odpowiedzialność polityczną za złą sytuację w ochronie zdrowia - przekonywał w czwartek (23 stycznia) w Sejmie szef PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, w centrum służby zdrowia musi być pacjent, dlatego PiS chce finansowania systemu ochrony zdrowia z budżetu.

Prezes PiS: Arłukowicz powinien ponieść odpowiedzialność polityczną

Kaczyński podkreślał, że o złej sytuacji w ochronie zdrowia, świadczą kolejki do zabiegów i lekarzy. Jak mówił, zdarza się, że przerywane jest leczenie, także w przypadku pacjentów onkologicznych.

- Ten system zorganizowany wokół NFZ, wokół pieniądza jest niesłychanie niewydajny, czyni z lekarzy buchalterów - mówił prezes PiS. - Pacjenci są obciążani różnego rodzaju kosztami, mamy do czynienia z mechanizmami, które generalnie rzecz biorąc zabierają na różne sposoby środki z ochrony zdrowia - dodał.

- Minister Arłukowicz został ministrem nie dlatego, że miał niezbędne doświadczenie, ale został wybrany z powodów wizerunkowych. (...) Został wybrany dla prowadzania manipulacji, bo niektórzy uważają, że jest sympatyczny - ocenił Kaczyński. Dodał, że Arłukowicz powinien ponieść odpowiedzialność polityczną za złą sytuację w ochronie zdrowia.

Prezes PiS poinformował, że jego klub ma gotowe projekty ustaw, które bazują na programie prof. Zbigniewa Religi.

- Podstawowa zasada: pacjent jest człowiekiem. W centrum służby zdrowia musi być pacjent, a nie pieniądz. Mechanizmy rynkowe nie odnoszą się do służby zdrowia - podkreślił Kaczyński.

Jak mówił, program PiS przewiduje finansowanie budżetowe ochrony zdrowia, wprowadzenie sieci szpitali, gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach.

Na zakończenie przemówienia prezesa PiS na sejmowych ekranach odtworzono jedno z wystąpień prof. Religi. Podkreślał on w nim, że ochrona zdrowia jest podstawowym prawem obywateli, a bez zdrowego społeczeństwa nie można zbudować sukcesu gospodarczego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum