Prezes ORL do Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o kwalifikację do szczepień przez przyszłych lekarzy
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach pisze do Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o kwalifikację do szczepień przez przyszłych lekarzy

- Tegoroczni absolwenci studiów medycznych rozpoczną staż dopiero w październiku
- Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach wystosował list do Ministerstwa Zdrowia
- Sprawa dotyczy kwalifikowania przez przyszłych lekarzy pacjentów do szczepień. Wraz z ostatnim egzaminem utracą do tego prawo
Narodowy Program Szczepień pozwala na regularne monitorowanie przebiegu szczepienia w kraju, a także gwarantuje dostarczanie szczepionek do konkretnych punktów. Kwalifikacje do szczepień wystawiają lekarze oraz pielęgniarki, ratownicy medyczni i studenci V/VI roku studiów medycznych.
Absolwenci medycyny bez uprawnień do kwalifikacji
Jak podała Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach, tegoroczni absolwenci studiów lekarskich po ostatnim egzaminie utracą uprawnienia do kwalifikacji pacjentów do szczepień przeciw COVID-19. Okazuje się, że powodem tego jest rozpoczęcie przez przyszłych lekarzy stażu dopiero od października - do tego czasu prawnie nie będą mogli wspomóc Narodowy Program Szczepień.
Dr n. med. Tadeusz Urban, prezes ORL w Katowicach napisał list skierowany do Ministerstwa Zdrowia. Zwrócił się z prośbą o uregulowanie sytuacji tegorocznych absolwentów, aby mogli oni w czasie wakacji pomagać przy kwalifikacji.
- W okresie pomiędzy utratą statusu studenta a możliwością wykonywania zawodu w związku z odbywaniem stażu podyplomowego, absolwenci kierunku lekarskiego nie mają możliwości zachowania ciągłości wykonywania badań kwalifikacyjnych do szczepień przeciwko COVID-19. Tym samym, przepisy w obecnym brzmieniu uniemożliwiają wsparcie przez absolwentów uczelni medycznych Narodowego Programu Szczepień, jednocześnie znacznie uszczuplając grupę osób uprawnionych do kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 - napisał dr Urban w liście do MZ.
Kto kwalifikuje do szczepień?
Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującymi przepisami kwalifikację do szczepień w pierwszej prowadzą lekarze, pielęgniarki, położone oraz ratownicy medyczni. Druga grupę stanowią diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci, którzy przeszli specjalne szkolenie.
Natomiast trzecią grupą prowadzącą kwalifikację (pod nadzorem lekarza albo osób z pozostałych podgrup) są studenci medycyny V i VI roku, a także III roku studiów pielęgniarskich.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)