Prezes NRPiP na konwencji PiS: w ciągu ostatnich 4 lat liczba pielęgniarek zwiększyła się o 20 tys.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2019 18:35

W ciągu ostatnich czterech lat liczba pielęgniarek w systemie zwiększyła się o 20 tys. - mówiła w sobotę (6 lipca) w Katowicach prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas. Zaznaczyła jednocześnie, że Polska nadal ma jeden z najniższych w UE wskaźników liczby pielęgniarek w stosunku do liczby mieszkańców.

Prezes NRPiP na konwencji PiS: w ciągu ostatnich 4 lat liczba pielęgniarek zwiększyła się o 20 tys.
- Zawsze pielęgniarki i inni medycy byli balastem i kosztem, a powinni być dobrem narodowym - mówiła na konwencji PiS Zofia Małas. Fot. Profil PiS na Fb

W sobotę w ramach konwencji PiS w Katowicach odbył się panel poświęcony służbie zdrowia. Prezes NRPiP wskazywała na nim, że problemem w naszym kraju jest niedobór kadr medycznych.

- Według statystyk mamy 130 tys. pracujących lekarzy, 200 tys. pracujących pielęgniarek i położnych, z czego pielęgniarki stanowią 10 proc. Można powiedzieć, że w liczbach to jest dużo, ale niestety to jest za mało - powiedziała Małas.

Zwróciła uwagę, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników liczby pielęgniarek w Unii Europejskiej.

- Wskaźnik na 1000 mieszkańców wynosi w tej chwili 5,2, przy średniej unijnej 9,4 - wskazała prezes NRPiP.

Zaznaczyła, że opracowano strategie dla naprawy polskiego pielęgniarstwa i położnictwa.

- Przed 2015 rokiem 1500 osób pobierało zaświadczenia dla pielęgniarek i położnych i wyjeżdżało za granicę. W 2018 tylko 430 pielęgniarek pobrało takie zaświadczenie. Maleje zainteresowanie pracą za granicą (wśród) pielęgniarek i położnych - podkreśliła.

Małas wyjaśniła, że ten spadek wynika m.in. z poprawy warunków płacowych w Polsce.

- Kadr medycznych nie można odbudować w ciągu kilku lat. Niszczono je przez 15-20 lat. Były fale strajków. Zawsze pielęgniarki i inni medycy byli balastem i kosztem, a powinni być dobrem narodowym - powiedziała Małas.

- Postawiliśmy na odbudowanie kadr medycznych, kadr pielęgniarskich. W ciągu czterech lat liczba pielęgniarek w systemie zwiększyła się o 20 tys. - dodała.

Podkreśliła, że nie ma wysokiej jakości lecznictwa bez odpowiedniej liczby personelu medycznego.

Małas zwróciła także uwagę, że średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi obecnie 52 lata.

- Jeżeli szybko nie podwoimy liczby absolwentów pielęgniarstwa, to w 2030 r. średnia wieku wyniesie 60 lat - powiedziała.

Wskazała, że z problemem braku kadr borykają się także diagności i fizjoterapeuci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum