Prezes NRL pisze list do europejskich organizacji lekarskich

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 11:33

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz zwrócił się do głównych organizacji lekarskich w 46. państwach europejskich, Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich oraz Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów z prośbą o poparcie działań polskich lekarzy zmierzających do wprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej.

W piśmie skierowanym do organizacji europejskich opisał sytuację, jaka zaistniała w Polsce w zakresie refundacji leków. Podkreślił, że zdaniem polskich lekarzy nowe elementy w obszarach obowiązków wykraczają dalece poza zakres medycznych czynności i zrzucają na lekarzy odpowiedzialność, zależną od sytuacji będących poza ich kontrolą.

Wskazał na obciążanie lekarzy szczegółową weryfikacją statusu ubezpieczenia pacjenta i wypełnianiem recepty z odpowiednią informacją o poziomie i zakresie refundacji za przepisane leki, co niepotrzebnie i znacząco wydłuży czynności proceduralne lekarzy, pozostawiając mniej czasu na czynności związane z leczeniem pacjenta.

Poinformował także, iż lekarze stają się obiektem daleko idących sankcji finansowych. Zdaniem Prezesa NRL, zarówno wszystkie procedury związane z weryfikacją prawa pacjenta do refundacji leku, jak i większość procedur związanych z określeniem poziomu i zakresu refundacji powinny być przeprowadzone przez NFZ.

"Doceniamy wszelkie oświadczenia czy słowa poparcia w tej sprawie skierowane do Premiera RP lub do Ministra Zdrowia - w wielu podobnych sytuacjach międzynarodowa solidarność zawodu medycznego dowiodła swego znaczenia i nie mogła pozostać niezauważona przez władze" - napisał prezes NRL. 

Więcej: www.nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum