Prezes NRL pisze do ministra zdrowia ws. pakietu onkologicznego

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2015 15:08

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia Mariana Zembali pismo, w którym przypomniał postulaty dotyczące pakietu onkologicznego zgłaszane przez samorząd lekarski.

Prezes NRL pisze do ministra zdrowia ws. pakietu onkologicznego
Fot. Archiwum RZ

Jak przypomina Hamankiewicz, sposób w jaki wprowadzano tzw. pakiet onkologiczny budzi zasadniczy sprzeciw samorządu lekarskiego. Założenia pakietu rząd przedstawił bez konsultacji z partnerami społecznymi, w tym z pominięciem samorządu lekarskiego, choć reprezentuje on głos blisko 180 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, których dotyczą nowe regulacje.

Prezes NRL podkreśla, że półroczne doświadczenia obowiązywania przepisów pakietu onkologicznego wskazują, że praktyka jego funkcjonowania wymaga modyfikacji.

Wśród pilnych zmian prezes Hamankiewicz wymienił, m.in.: podjęcie dyskusji nad uprawnieniami lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej do umożliwiania pacjentom korzystania z szybkiej ścieżki onkologicznej, zniesienie dla POZ współczynnika rozpoznawania nowotworów, likwidację karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, rozliczenie z NFZ świadczeń udzielanych w ramach tzw. szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia onkologicznego, a także poszerzenie zakresu świadczeń objętych pakietem onkologicznym.

Przedstawiając powyższe uwagi samorząd lekarski podkreślił, że jest to jedynie niewielka część szczegółowych problemów, które ujawniła praktyka funkcjonowania pakietu. Prezes NRL zaznaczył również, że liczy w związku z tym na podjęcie rzeczowej dyskusji nad wprowadzeniem zmian.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum