Prezes NRL pisze do ministra zdrowia

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2013 11:33

Na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia w środę (5 czerwca) prezes NRL Maciej Hamankiewicz przekazał Ministrowi Zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi trzy pisma dotyczące m.in. odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Prezes NRL pisze do ministra zdrowia
W związku z nagłaśnianymi ostatnio przypadkami zdarzeń, których następstwem była śmierć pacjentów i próbami utożsamiania tych zdarzeń z popełnieniem przez lekarzy błędów, prezes NRL poinformował w pierwszym liście, że samorząd lekarzy i lekarzy dentystów traktuje to jako próbę przykrycia konsekwencji źle działającego systemu ochrony zdrowia, w tym zbyt niskiego poziomu finansowania, ale także braku działań ze strony Ministra Zdrowia, odpowiedzialnego za ochronę zdrowia obywateli.

W drugim liście prezes NRL poprosił o statystyki za lata 2009 - 2013 dotyczące m.in. liczby spraw w sądach powszechnych, w których stroną pozwaną są podmioty prowadzące działalność leczniczą, a powodami pacjenci bądź ich rodziny, rodzaju spraw, wysokości żądanego odszkodowania oraz czasu trwania procesów do ich prawomocnego zakończenia.

W trzecim liście, w związku z zarzutami zgłaszanymi wobec rzeczników odpowiedzialności zawodowej oraz sądów lekarskich, prezes NRL zwrócił się do ministra z prośbą o uregulowanie długu wobec izb lekarskich w wysokości ponad 20 mln zł z tytułu prowadzonych spraw z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum