×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes NRL: minister Gadomski przekazuje nieprawdziwe informacje ws. płac lekarzy

Autor: jjx/Rynek Zdrowia20 lutego 2020 12:25

''Minister Sławomir Gadomski przekazuje i szerzy nieprawdziwe informacje, które wprowadzają w błąd zarówno środowisko lekarskie jak i opinię publiczną. Nieznane mi są fakty, które potwierdzałyby te słowa. Ponieważ samorząd lekarski nigdy nie wyrażał poglądów przedstawionych w cytowanej wypowiedzi, zwracam się do Pana Ministra o jej wyjaśnienie i sprostowanie'' - napisał w liście skierowanym do mediów prezes NRL prof. Andrzej Matyja.

Prezes NRL: minister Gadomski przekazuje nieprawdziwe informacje ws. płac lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ten sposób odniósł się do wypowiedzi wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego podczas V posiedzenia Sejmu w dniu 13 lutego 2020 r., w trakcie której stwierdził on: ''…słucham przedstawicieli okręgowych izb lekarskich, Naczelnej Izby Lekarskiej - mówią jednoznacznie, że już nie chcą i nie postulują zwiększenia wynagrodzeń lekarzy, że nie taki jest cel ich działań…''.

''Naczelna Rada Lekarska wielokrotnie postulowała o zmiany w zakresie płac w ochronie zdrowia oraz o ich urealnienie na tyle, aby lekarze nie byli zmuszeni do podejmowania dodatkowego zatrudnienia kosztem należnego odpoczynku i rodziny, a często własnego zdrowia, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa pacjentów'' - stwierdza w swoim oświadczeniu prezes NRL.

''Podkreślenia wymaga fakt, że dla organów samorządu lekarskiego wiążące jest przyjęte w dniu 26 maja 2018 r. i nadal obowiązujące stanowisko nr 3 XIV Krajowego Zjazdu Lekarzy, w którym ponowiono postulat o ustanowienie minimalnych wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów dla lekarza i lekarza dentysty stażysty na poziomie średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty bez specjalizacji oraz lekarza rezydenta na poziomie dwukrotnej średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty z pierwszym stopniem specjalizacji na poziomie dwu i pół krotności średniej krajowej oraz dla lekarza i lekarza dentysty ze specjalizacją na poziomie trzykrotnej średniej krajowej'' - dodaje.

''W związku ze znacznym podwyższeniem płacy minimalnej, płace lekarzy relatywnie zostały obniżone. Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 11 lutego 2020 r. zwracałem uwagę na żenująco niskie wynagrodzenie lekarzy stażystów, którzy ukończyli bardzo trudne 6 letnie studia medyczne. Od 1 stycznia 2020 r. ich wynagrodzenie wynosi 2 600 zł brutto, czyli tyle co najniższa płaca w naszym kraju (do tej pory było to 2 500 zł brutto). Przypomnę, że w 2008 r. wynagrodzenie stażysty wynosiło 160 proc. płacy minimalnej'' - czytamy w stanowisku prezesa samorządu lekarskiego.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podsumowuje: ''Taka płaca lekarzy i lekarzy dentystów stażystów jest niczym innym jak wskazywanie im innego kierunku poszukiwania pracy niż Polska. W kontekście braku lekarzy, takie wynagrodzenie w sposób zdecydowany pogłębi kryzys kadrowym w naszym kraju. Jeszcze raz podkreślam, że wypowiedź Ministra S. Gadomskiego jest szkodliwa dla środowiska lekarskiego i błędnie przedstawia rzeczywistość w jakiej się znajduje''.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze