Prezes NRL do wicepremiera Sasina: pana wypowiedź to policzek, lekarze oczekują przeprosin!

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 13 października 2020 12:30

W swojej wypowiedzi zarzucił Pan części środowiska lekarskiego niechęć do wykonywania obowiązków lekarza. Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne. Pana wypowiedź - szeroko rozpowszechniona w mediach - została bardzo negatywnie przyjęta w środowisku lekarskim - napisał w liście do wicepremiera Jacka Sasina prezes NRL Andrzej Matyja.

Prezes NRL do wicepremiera Sasina: pana wypowiedź to policzek, lekarze oczekują przeprosin!
Pana wypowiedź jest policzkiem wymierzonym całemu środowisku - napisał prezes NRL. Fot. PTWP

Prezes Rady odniósł się do wypowiedzi udzielonej przez wicepremiera Sasina w wywiadzie radiowym we wtorek (13 października) w godzinach porannych w Programie 1 Polskiego Radia. 

Czytaj też: Sasin: niestety występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego...

W liście podkreślił, że pomimo stałego kontaktu z Ministrem Zdrowia, nie otrzymywał sygnałów o tym, że lekarze nie chcą w okresie epidemii wykonywać swoich obowiązków.

''Wprost przeciwnie, kierownictwo Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie podkreślało zaangażowanie personelu medycznego w walce z epidemią. Nie wiem skąd zatem Pan Premier – stojąc na czele resortu aktywów państwowych - czerpał swą wiedzę w tym zakresie. Przede wszystkim jednak wzywam Pana do natychmiastowego przeproszenia środowiska lekarskiego, które Pana wypowiedź odebrało jako bardzo krzywdzącą'' - wskazał prezes Matyja.

Dodał, że samorząd lekarski wielokrotnie apelował o wprowadzenie zmian w ochronie zdrowia.

''W dobie obecnie panującej pandemii koronawirusa wszystkie słabości systemu zostały obnażone: braki kadrowe, zła organizacja i nieefektywność, zbyt niskie finansowanie. W czasie pandemii lekarze stanęli w obliczu np. braku środków ochrony osobistej, testów, odpowiedniego sprzętu, chaosu decyzyjnego i organizacyjnego, a mimo to robili i robią wszystko, by walczyć o zdrowie i życie pacjentów'' - napisał szef NRL.

Przypomniał, że samorząd lekarski od wielu tygodni bezskutecznie upomina się o wprowadzenie na czas epidemii rozwiązań prawnych, które modyfikowałyby zasady odpowiedzialności cywilnej i karnej w związku z działaniami podejmowanymi przez lekarzy w ramach ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

''Oczekiwałbym zatem, że członkowie rządu zamiast przerzucaniem odpowiedzialności na lekarzy czy inny personel medyczny zajmą się, w zakresie swoich kompetencji, zapewnieniem lekarzom i innym pracownikom medycznym takich warunków działania w czasie pandemii, które pozwolą nam leczyć pacjentów'' - napisał Andrzej Matyja.

List kończy się wezwaniem do wicepremiera Jacka Sasina: ''Pana wypowiedź jest policzkiem wymierzonym całemu środowisku i podważa zaufanie do zawodu lekarza i lekarza dentysty. Panie Premierze, Polskie Lekarki i Lekarze oczekują od Pana przeprosin''.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum