Prezes NRL: będzie potrzebna kolejna nowelizacja ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2012 13:06

Prezydencka minister Irena Wóycicka rozmawiała z przedstawicielami lekarzy i aptekarzy o nowelizacji ustawy refundacyjnej. Według prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej nowelizacja nie rozwiązuje wszystkich problemów medyków.

W spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek (23 stycznia) uczestniczyli też: doradca prezydenta ds. zdrowia dr Maciej Piróg, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak poinformowała Irena Wóycicka, goście nie wyrażali zastrzeżeń do noweli ustawy refundacyjnej, która czeka obecnie na podpis prezydenta; podkreślali również, że ustawa ta jest dobrym krokiem w kierunku porządkowania spraw refundacji leków.

- Naczelna Izba Aptekarska liczy na to, że problemy zgłaszane przez środowisko aptekarskie zostaną rozwiązane poprzez zmianę rozporządzenia o receptach, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia - dodała Wóycicka.

Jak zaznaczyła, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta wyrazili podczas spotkania nadzieję, że "wszystkie sprawy związane z wdrażaniem ustawy refundacyjnej będą rozwiązywane w dialogu z Ministerstwem Zdrowia".

Z kolei Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że podczas spotkania zwrócił uwagę, że nowelizacja nie rozwiązuje wszystkich problemów medyków. Dodał, że zmiany wymagają m.in. zapisy dotyczące obowiązku wpisywanie na receptach poziomu odpłatności niektórych leków.

Prezes NRL zaznaczył, że w najbliższych miesiącach będzie konieczna kolejna nowelizacja ustawy refundacyjnej.

W poniedziałek (23 stycznia) po południu prezydent Bronisław Komorowski ma podpisać nowelę ustawy refundacyjnej. Nowela znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Ustawa spełnia tylko część postulatów aptekarzy i lekarzy. W piątek prezydent uznał ją za "absolutnie pilną" i ocenił, że jej wdrożenie będzie korzystne dla pacjentów.

Również po południu w Ministerstwie Zdrowia ma odbyć się robocze spotkanie z aptekarzami ws. rozporządzenia dotyczącego recept. Opracowaniem nowych przepisów zajmie się zespół złożony m.in. z przedstawicieli resortu i Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ma on odbyć kilka posiedzeń. MZ nie przewiduje komunikatu po poniedziałkowym spotkaniu.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum