Prezes NRL apeluje do rosyjskich i białoruskich lekarzy. "Sprzeciw wobec wojny to moralny i zawodowy obowiązek lekarza"

Autor: oprac. KM • Źródło: NRL, Rynek Zdrowia06 marca 2022 09:20

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do rosyjskich i białoruskich organizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. - Lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia mają zawodowy i moralny obowiązek sprzeciwiania się wojnie - podkreśla.

Prezes NRL apeluje do rosyjskich i białoruskich lekarzy. "Sprzeciw wobec wojny to moralny i zawodowy obowiązek lekarza"
Ludność chroniąca się pod mostem w miejscowości Irpień. Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Fot. PAP/ArmedForcesUkr
  • Prezes NRL zaapelował do białoruskich i rosyjskich organizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych
  • Wzywa, by lekarze z tych organizacji wypowiedzieli się przeciwko obecnej sytuacji na Ukrainie
  • Dodaje, że lekarze mają zawodowy i moralny obowiązek sprzeciwiania się wojnie

Prezes NRL apeluje do stowarzyszeń lekarskich na Białorusi i w Rosji

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Naczelnej Rady Lekarskiej, prezes Andrzej Matyja wystosował pisma do prezesów organizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych na Białorusi i w Rosji - członków Światowego Stowarzyszenia Lekarskiego i Światowej Federacji Dentystycznej - w sprawie wojny na Ukrainie. Listy otrzymali ponadto do wiadomości sekretarz generalny WMA oraz prezes FDI.

Prezes NRL w swoich listach wzywa przedstawicieli lekarzy i lekarzy dentystów na Białorusi i Rosji, by wypowiedzieli się przeciwko obecnej sytuacji na Ukrainie: "przeciw wojnie i użyciu siły zbrojnej, śmierci i cierpieniu zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej". Zaznacza, że "świat jest wstrząśnięty inwazją na Ukrainę, rozpoczętą przez przywódców Białorusi i Rosji oraz skalą ataków, m.in. informacjami o atakach na ludność cywilną, a nawet placówki ochrony zdrowia".

Sprzeciw wobec wojny moralnym i zawodowym obowiązkiem

Prezes NRL pisze również o świadomości potrzeby odwagi do publicznego wyrażenia sprzeciwu wobec wojny prowadzonej przez władze własnego kraju. Jednak podkreśla, że lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia mają "zawodowy i moralny obowiązek sprzeciwiania się wojnie i wszelkim innym formom konfliktu zbrojnego". Powołuje się na liczne rezolucje i oświadczenia Światowego Stowarzyszenia Lekarskiego.

Przytacza przykład lekarzy z Tureckiego Towarzystwa Lekarskiego. Oni, mimo ryzyka prześladowania przez władze, publicznie wyrazili sprzeciw wobec wojny w styczniu 2018 r. w oświadczeniu zatytułowanym "Wojna jest sprawą z zakresu zdrowia publicznego". Piszą w nim, że:

„Wojna jest tworzoną przez człowieka sprawą zdrowia publicznego, wyrządzającą szkody w naturze i zdrowiu ludzkim oraz zagrażającą życiu publicznemu.

Każdy konflikt, każda wojna niesie ze sobą ogromną humanitarną tragedię, powodując nieodwracalne szkody fizyczne, psychologiczne, społeczne i środowiskowe.

Jako osoby wykonujące zawód, który ślubuje ratować ludzkie życie, pamiętamy, że promowanie życia i dbanie o pokój jest naszym podstawowym obowiązkiem.

Jedynym sposobem radzenia sobie z wojną jest prowadzenie sprawiedliwego, demokratycznego, równego, niezależnego i pokojowego życia.

Nie dla wojny, pokój teraz!”

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum