Prezes NIPiP: wśród uchodźców są pielęgniarki. Chcą pracować w Polsce

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia03 marca 2022 11:16

Podczas debaty inaugurującej VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, prezes Naczelnej rady Pielęgniarskiej Zofia Małas podniosła temat pielęgniarek z Ukrainy. - Chcą pracować w Polsce - powiedziała.

Prezes NIPiP: wśród uchodźców są pielęgniarki. Chcą pracować w Polsce
Prezes Zofia Małas na HCC 2022. Fot. PTWP
  • W dniach 3-4 marca trwa VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2022)
  • W programie Kongresu przewidziano ponad 40 sesji, debat, wykładów i prezentacji dotyczących różnych obszarów systemu ochrony zdrowia
  • Podczas sesji inauguracyjnej zatytułowanej "Kluczowe wyzwania stojące przed polityką zdrowotną państwa" została poruszona także kwestia wojny w Ukrainie
  • - Mamy w zaokrągleniu 500 pielęgniarek z Ukrainy, które zgłaszają się po prawo wykonywania zawodu w Polsce - wyliczała Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Ukraińskie pielęgniarki w Polsce

Podczas debaty inauguracyjnej "Kluczowe wyzwania stojące przed polityką zdrowotną państwa" została w pierwszej kolejności podjęta dyskusja na temat dramatycznej sytuacji Ukrainy w dobie wojny.

O sytuacji ukraińskich pielęgniarek w Polsce mówiła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

- Mamy w zaokrągleniu 500 pielęgniarek z Ukrainy, które zgłaszają się po prawo wykonywania zawodu w Polsce i 38 położnych, z czego 200 pielęgniarek ukończyły studia w Ukrainie. Pozostałe z nich studiowały w Polsce i zdobyły dyplomy polskich uczelni - wyjaśniła.

- Mamy pojedyncze przypadki pielęgniarek, które wróciły na Ukrainę. Pojedyncze przypadki dotyczą pielęgniarek, które tłumaczą, że toczy się wojna, są pielęgniarkami i chcą tam pracować jako służba medyczna - dodała prezes Małas.

Pomoc dla rodzin pielęgniarek z Ukrainy

Prezes Naczelnej Rady podkreśliła także, w jaki sposób udzielana jest pomoc pielęgniarkom, które przyjechały do Polski oraz ich rodzinom.

- Jako Naczelna Rada i nie tylko, zaangażowaliśmy się w pomoc koleżankom i kolegom z Ukrainy i ich rodzinom. Hotel pielęgniarski z Warszawy został zaaneksowany jako baza dla rodzin pielęgniarek ukraińskich. Staramy się świadczyć pomoc finansową, bo wiemy jak duży jest to problem. Staramy się sercem pomagać - dodała.

Uproszczona procedura dla pielęgniarek

Ważnym czynnikiem wpływającym na pomoc pielęgniarkom z Ukrainy jest uproszczona procedura nadania prawa wykonywania zawodu w Polsce.

- Wśród uchodźców są pielęgniarki z Ukrainy, które chcą pracować w Polsce. Jest obecnie skrócona procedura nadania uprawnień. Składa się dokumenty do Ministerstwa Zdrowia. Jeśli osoba spełnia wymogi, a przede wszystkim zna język polski, to jak najbardziej w trybie uproszczonym, mamy przyznane prawo do wykonywania zawodu w ciągu 7 dni poprzez Okręgową Izbę na danym terenie - wyjaśniła.

Co ważne pielęgniarki i położne będą wykorzystywane także jako tłumaczki, ponieważ "wielu pacjentów z Ukrainy będzie leczone w naszych podmiotach leczniczych" - podkreśliła prezes Małas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum