Prezes NIK o funkcjonowaniu ochrony zdrowia

Autor: nik.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2013 17:56

Na stronie internetowej NIK zamieszczono w środę (24 lipca) sprawozdanie z działalności Izby za 2012 r., jakie wygłosił w Sejmie kończący za miesiąc swoją sześcioletnią kadencję prezes NIK Jacek Jezierski. W wystąpieniu znalazły się wątki dotyczące funkcjonowania ochrony zdrowia.

Prezes NIK o funkcjonowaniu ochrony zdrowia

- Wiele naszych kontroli dotyczyło służby zdrowia. Warto przypomnieć uwagi NIK dotyczące szpitali psychiatrycznych, w których stwierdziliśmy łamanie procedur zabezpieczających prawa pacjentów. Działo się tak przy przyjmowaniu pacjentów do tych placówek oraz w sytuacjach, gdy stosowano w nich środki przymusu - powiedział prezes Jezierski.

Wspomniał o pozytywnej ocenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, ale zaznaczył jednocześnie, że stwierdzono ich nadmierne obciążenie, wynikające ze świadczenia usług wobec pacjentów niewymagających nagłej interwencji. Tego rodzaju praktyki spowodowane są, zdaniem NIK, słabością nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Stale przyglądamy się przestrzeganiu praw osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku kilka naszych kontroli po raz kolejny ujawniło, że budynki użyteczności publicznej wciąż słabo dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych - powiedział w Sejmie ustępujący prezes NIK.

Więcej: www.nik.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum