Prezes NFZ: w programie narodowym ważna będzie profilaktyka nowotworów

Autor: Newseria/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2013 20:21

Łatwiejszy dostęp do lekarzy i badań przesiewowych obiecują specjaliści odpowiedzialni za Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Więcej pieniędzy na profilaktykę ma znaleźć się w nowej edycji programu, który będzie funkcjonował od 2016 roku. Chce tego również Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prezes NFZ: w programie narodowym ważna będzie profilaktyka nowotworów

Polskie Towarzystwo Onkologiczne alarmuje, że rak wciąż jest główną przyczyną śmierci Polaków przed 65. rokiem życia. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych wygasa za dwa lata.

Ministerstwo Zdrowia jest na etapie zbierania opinii nt. priorytetów, które powinny się znaleźć w kolejnym programie. NFZ w swojej opinii kładzie nacisk, by zwiększyć środki przeznaczone na profilaktykę.

- Chcielibyśmy, żeby w tym narodowym programie, który jest dodatkiem do standardowego leczenia pacjentów, więcej pieniędzy i większy nacisk położyć na profilaktykę, którą trzeba doskonalić. Niektóre programy się sprawdziły. Trzeba więcej wydać na profilaktykę, a zdecydowanie mniej na sprzęt - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.

W obecnym programie na zakup niezbędnego sprzętu i poprawę jakości leczenia wydaje się ponad 200 mln zł rocznie. Jak podkreśla prezes NFZ, są to dodatkowe środki, obok tych, które Fundusz przeznacza na walkę z nowotworami.

Lekarze z Polskiej Unii Onkologów uważają, że najwyższy czas, by zintensyfikować prace nad nowym programem na lata 2016-2030. Powołują się na Paryską Kartę Walki z Rakiem z 2000 roku, w której znalazło się wezwanie do zapewnienia równego dostępu wszystkich obywateli do kompleksowej, nowoczesnej opieki onkologicznej z zakresu diagnostyki, leczenia i rehabilitacji.

Z danych Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wynika, że w Polsce na leczenie raka wydaje się średnio 41 euro w przeliczeniu na jednego obywatela. Średnia europejska to 148 euro. Celem nowego programu ma być zwiększenie dostępu do m.in. nowoczesnej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji onkologicznej. W ciągu ostatnich pięciu lat środki z Funduszu przeznaczone na profilaktykę wzrosły o 300 proc.. Szefowa NFZ podkreśla, że zapobieganie rakowi opłaca się wszystkim.

– Z punktu widzenia płatnika, który później kontraktuje ten sprzęt i widzimy poziom jego wykorzystania, zdecydowanie postulujemy wydatki na profilaktykę, a nie na zakupy sprzętu - zaznacza prezes Pachciarz.

Prognozy WHO wskazują, że liczba zachorowań na nowotwory podwoi się w najbliższych 15-20 latach. Najwięcej mężczyzn zapada na raka płuc, a wśród kobiet nowotworem powodującym najwięcej zgonów jest rak piersi. Choć lekarze podkreślają, że dzięki łatwemu dostępowi do badań i szybkiemu leczeniu coraz mniej mieszkańców UE umiera z tego powodu.

Agnieszka Pachciarz sugeruje, że musimy skorzystać z pomysłów innych państw dotyczących profilaktyki. - Skorzystajmy z doświadczeń innych krajów, gdzie widać, w jakich grupach wiekowych i z jaką częstotliwością te badania należy odbywać - twierdzi szefowa NFZ. - U nas szczególnie wyraźnie widzimy efekty w przypadku programów w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu piersi i jelita grubego.

Jednak sami lekarze podkreślają, że w Polsce wciąż zbyt długo czeka się na samo leczenie. Z danych OECD z 2011 r. wynika, że np. na Słowacji to maksymalnie 21 dni, a na Łotwie 30 dni. W Polsce czeka się nawet 84 dni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum