Prezes NFZ: sięgajmy po narzędzia gwarantujące racjonalne wydawanie pieniędzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2019 14:41

Środki na ochronę zdrowia zawsze będą ograniczone i niewystarczające; konieczne są narzędzia gwarantujące wykorzystywanie zasobów w sposób maksymalnie racjonalny - wskazuje prezes NFZ Adam Niedzielski.

Prezes NFZ: sięgajmy po narzędzia gwarantujące racjonalne wydawanie pieniędzy
Prof. Adam Witkowski, prezes PTK w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; Fot. PTWP

Szef Narodowego Funduszu Zdrowia był jednym z panelistów sesji Value-Based Healthcare - jak mierzyć efekty i jednocześnie kalkulować koszty leczenia - nadszedł czas, żeby od rozważań teoretycznych przejść do zbudowania praktycznych modeli rozwiązań systemowych.

- Środki na ochronę zdrowia zawsze będą ograniczone i zawsze niewystarczające do potrzeb, jakie zgłasza populacja. Jeśli jeszcze pomyślimy o trendach, z jakimi będziemy mieli do czynienia w przyszłości, czyli starzejącym się społeczeństwem oraz coraz większą świadomością własnego zdrowia, sprowadzającą się do częstszego korzystania z usług medycznych, to oznacza, że będziemy w sytuacji ograniczonych zasobów i dużego, stale rosnącego popytu - wskazał.

Prezes NFZ akcentował, że konieczne są więc narzędzia wydatkowania ograniczonych zasobów, dające gwarancję, iż środki wykorzystywane są w sposób maksymalnie racjonalny. - Wiadomo, że płacenie za procedury jest ślepą uliczką. Tak to trzeba sobie odważnie powiedzieć. Patrząc chociażby z punktu widzenia procesu leczniczego - są rzeczy, które można załatwić w ciągu dwóch wizyt, ale to samo można zrobić i w ciągu dwunastu. Patrzenie na "sztuki", bez patrzenia na to, jaki mają efekt, jest bardzo złą metodą - wskazał.

Niedzielski podkreślał, że strategią Narodowego Funduszu Zdrowia jest wdrażania takiego modelu, który będzie stopniowo odchodził od płacenia za procedury. Ocenił, że na początku wprowadzania tej strategii głównym zagadnieniem było, jak definiować wskaźniki, żeby pomiar wartości realizować.

- Pierwsze doświadczenie, które mamy, jest takie, że na pierwszym etapie wdrożenia systemu płatności bardzo trudno jest płacić za ten wynik medyczny, czy terapeutyczny, bo jest odroczony w czasie.  Jest więc kwestia, jak to technicznie rozwiązać. To skłania nas do tego - zanim dojdziemy do wykształconego płacenia za wynik - byśmy bardziej płacili za pewne parametry procesu, który jest realizowany - mówił.

Jako przykład podał program KOS-Zawał (Koordynowanej Opieki Specjalistycznej dla pacjenta po zawale), w którym rehabilitacja musi nastąpić dwa tygodnie po zawale. - Wtedy płacimy za parametr, który jest procesowy. Bo nie jest to bezpośredni efekt - wskazał.

Niedzielski wyjaśnił, że w ramach programu pilotażowego POZ-Plus (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) zaplanowano model opieki koordynowanej, w którym lekarz POZ jest zdefiniowany jako przewodnik pacjenta po systemie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum