Prezes NFZ podpisał zarządzenie. Startuje nowy pilotaż

Autor: WOK • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia25 września 2021 05:30

Na stronie Centrali NFZ ukazało się w piątek, 24 września zarządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej.

Prezes NFZ podpisał zarządzenie. Startuje nowy pilotaż
Rusza pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej FOT. PTWP
 • Wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej
 • NFZ opublikował zarządzenie zawierające, m.in. wzory umów na świadczenia w ramach pilotażu
 • Na razie pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej ruszy na Mazowszu
 • Ośrodkami kierującymi do programu pilotażowego będą placówki podstawowej opieki zdrowotnej

- Wydanie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia związane jest z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej (Dz.U. poz. 880) - podaje NFZ.

NFZ przypomina, ze głównym celem programu pilotażowego jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki kardiologicznej w ramach sieci kardiologicznej na terenie województwa mazowieckiego.

Ośrodki w ramach pilotażu i cztery główne rozpoznania

Ośrodkami kierującymi do programu pilotażowego będą placówki podstawowej opieki zdrowotnej, które będą kierowały świadczeniobiorców do diagnostyki i leczenia w ramach pilotażu kardiologicznego. W skład sieci wejdą:

 • Wojewódzki ośrodek koordynujący (Narodowy Instytut Kardiologii - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie)
 • Ośrodki współpracujące poziomu I i II, współdziałające ze sobą w zakresie opieki kardiologicznej nad świadczeniobiorcą objętym pilotażem, u którego postawiono rozpoznanie:
  - nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego
  - niewydolności krążenia
  - nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia
  - zastawkowych wad serca

Wzory umów i współczynniki korygujące za udział w pilotażu

Proponowane rozwiązania dotyczą zasad realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie ww. rozporządzenia.

W zarządzeniu określono wzory umów na realizację przedmiotowego programu (stanowią załącznik nr 1 i 2 do zarządzenia). Ponadto określono wzór i format sprawozdania, które będzie przekazywane do Funduszu przez określonych świadczeniodawców oraz katalog zakresu świadczeń które będą udzielane w ramach pilotażu kardiologicznego.

Za udział w programie pilotażowym ustalono współczynniki korygujące. Etap realizacji programu pilotażowego - zgodnie z § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentami w ramach sieci kardiologicznej, wynosi 18 miesięcy.

Od początku 2022 r. do pilotażu będą włączane kolejne regiony?

Na razie pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej obejmie około 17 tys. mieszkańców woj. mazowieckiego. - Jednym z głównych celów wdrażania Krajowej Sieci Kardiologicznej jest lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i sprzętowego ośrodków kardiologicznych. Działania te mają przyspieszyć diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi - mówił w lipcu br. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Słyszymy zapewnienia, że od początku 2022 r. do pilotażu będą włączane kolejne regiony. Mam nadzieję, że będzie ich 4 lub 5. To bardzo ważne. Są bowiem prężne województwa, gdzie nie brakuje ośrodków, które z powodzeniem mogą pełnić rolę ośrodka koordynującego - zaznaczył prof. Przemysław Mitkowski, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w czerwcu br.

Czytaj więcej:

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Program jest ambitny, a czasu mało

Niewydolność serca ma 1,3 mln osób w Polsce. 1 września rusza Krajowa Sieć Kardiologiczna. Pomoże?

Zarządzenie ws. pilotażu sieci kardiologicznej - do pobrania poniżej.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum