Prezes NFZ: pakiet onkologiczny nie wydłuży kolejek do innych świadczeń

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2014 17:40

Szybka ścieżka dla chorych na raka i nielimitowane leczenie onkologiczne nie oznacza dłuższych kolejek dla innych pacjentów - zapewniał prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, który odpowiadał w środę (10 grudnia) na pytania słuchaczy RMF FM.

Prezes NFZ: pakiet onkologiczny nie wydłuży kolejek do innych świadczeń

Jędrzejczyk mówił, że chorzy nowotworowi nie wypchną z kolejek innych chorych. Wyjaśniał, że zieloną kartę onkologiczną pacjent może dostać na każdym etapie leczenia - nie tylko od swojego lekarza rodzinnego; również wtedy, kiedy podejrzenie raka pojawi się podczas innego leczenia i innych badań nie związanych z leczeniem nowotworowym.

Prezes NFZ podkreślił, że novum pakietu onkologicznego polega na tym, że dużo większy nacisk położony jest na diagnostykę w ramach świadczeń ambulatoryjnych, co oznacza, że ”pacjenta nie kładziemy do szpitala - z nielicznymi wyjątkami, które oczywiście zawsze się mogą pojawić”.

Na zarzut, że pacjenci z zieloną kartą onkologiczną wyprzedzą w kolejce do tomografu, do USG pacjentów już tam stojących Tadeusz Jędrzejczyk zapewnił, że nie wyprzedzą, ”dlatego że nie obcinamy na pozostałe zakresy w żaden sposób finansowania”.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o badania tomografii komputerowej, to pacjenci onkologiczni stanowią dwadzieścia kilka procent badanych. Dodał: - Nawet jeśli to trochę zwiększymy, to nie przekroczy 1/3. W przypadku rezonansu nasze badania mówią, że 6-7% to pacjenci onkologiczni.

Czytaj: www.rmf24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum