×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes NFZ odpowiada, czy należy zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia10 marca 2023 10:20

Czy należy zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia? - Można, ale po co? Po co wyobrażać sobie świat chaosu, świat wyważania drzwi, które są już otwarte i po co wyobrażać sobie świat bez korzystania z doświadczeń, które nasza instytucja zdobyła przez 20 lat istnienia - odpowiadał podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych prezes NFZ, Filip Nowak.

Prezes NFZ odpowiada, czy należy zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia
Prezes NFZ odpowiada, czy należy zlikwidować Fundusz Zdrowia Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Czy pomysłem na uzdrowienie systemu ochrony zdrowia w Polsce byłaby likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia?
  • Pytanie zadaliśmy podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. W odpowiedzi prezes Filip Nowak powiedział, że zlikwidować NFZ "można, ale po co?"
  • - Po co wyobrażać sobie świat chaosu, świat wyważania drzwi, które są już otwarte i po co wyobrażać sobie świat bez korzystania z doświadczeń, które nasza instytucja zdobyła przez 20 lat istnienia - dodał

Prezes NFZ mówi o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia

Podczas sesji inauguracyjnej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 marca prezes Narodowego Funduszu Zdrowia odniósł się do kwestii możliwości, czy też potrzeby likwidacji NFZ.

- Proszę sobie wyobrazić świat bez Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też system ochrony zdrowia bez Narodowego Funduszu Zdrowia: scentralizowanej i zestandaryzowanej instytucji, która ma wypracowane mechanizmy tworzenia prawa pozwalającego przede wszystkim na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej również w sytuacjach kryzysowych - a taką była przecież epidemia. Proszę sobie wyobrazić los pacjentów bez infolinii, zagubionych, wystraszonych pacjentów, którzy nie wiedzą co zrobić w sytuacji zagrożenia życia - mówił prezes Filip Nowak.

Szef Funduszu przy okazji odniósł się do kontrowersji, które wywołuje ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta (została przyjęta 9 marca przez Sejm).

- Nowe bywa straszne, bo jest nieznane, ale gdy staje się standardem nikt sobie nie wyobraża życia bez tych rozwiązań - ocenił.

- Przypomnijmy sobie, ile kontrowersji wzbudzały e-recepty, e-skierowania i różnego rodzaju nowe elektroniczne rozwiązania. Proszę sobie wyobrazić świat pandemii bez Narodowego Funduszu Zdrowia i bez cyfryzacji, bez pomocy, bez możliwości kupienia leków, bez możliwości zadbania o swoje życie i zdrowie.

Prezes NFZ Filip Nowak Fot. PTWP
Prezes NFZ Filip Nowak Fot. PTWP

Zlikwidować NFZ? Można, ale po co?

- Czy można sobie wyobrazić świat bez Narodowego Funduszu Zdrowia? Można, ale po co? Po co wyobrażać sobie świat chaosu, świat wyważania drzwi, które są już otwarte i po co wyobrażać sobie świat bez korzystania z doświadczeń, które nasza instytucja zdobyła przez 20 lat istnienia - pytał retorycznie prezes NFZ.

Podkreślił także rolę pracowników instytucji, którzy „z każdym dniem poznają pacjentów, potrzeby pacjentów, potrzeby świadczeniodawców, realizatorów świadczeń”.

- Staramy się udoskonalać ten świat, który jest skomplikowany, bo finanse i zdrowie są, wydawałoby się, tak odległe od siebie - a jednak trzeba te światy pogodzić – zauważył.

- Łatwo się burzy, łatwo się rujnuje, ale trudniej jest udoskonalać. Chciałbym, żebyśmy wszyscy wybrali drogę udoskonalania tego, co jest moim zdaniem dobre, choćby dlatego, że nic lepszego nie wymyślono, niż zastanawiać się, co w zamian – podsumował Nowak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze