Prezes NFZ o niższej wycenie testów na koronawirusa. Czy systemowi grozi paraliż?

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia08 stycznia 2022 18:00

Czy niższa wycena testów na koronawirusa może doprowadzić do paraliżu systemu testowania w Polsce? O to czy nie ma obaw, że system się „zatka” był pytany w sobotę, 8 stycznia, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Od 1 stycznia NFZ płaci mniej za testy na koronawirusa Fot. AdobeStock

 

NFZ płaci mniej za testy na koronawirusa. Czy systemowi grozi paraliż?

W sobotę, 8 stycznia, odbyła się konferencja prasowa w związku z problemami dotyczącymi zmian podatkowych i naliczania wynagrodzeń po wejściu w życie Polskiego Ładu. Wziął w niej udział m.in. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, który zadeklarował, że pracownicy NFZ informują o wprowadzanych przez rząd poprawkach placówki medyczne. Przy okazji Nowak był pytany o nową niższą wycenę testów na koronawirusa.

- Zmieniła się wycena testów PCR na koronawirusa od 1 stycznia. Czy w związku z tym nie obawia się pan, że przy piątej fali będzie to prowadziło do zatkania się systemu? Już teraz słychać, że wiele punktów będzie rezygnowało z realizacji takich testów – takie pytanie dziennikarz skierował do prezesa NFZ.

- Faktycznie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przedstawiła nową wycenę testów PCR, one zostały wprowadzone z nowym rokiem. Te koszty zostały oszacowane na podstawie faktycznych nośników kosztów, które zostały bardzo dokładnie przeanalizowane przez wyspecjalizowaną i dedykowaną temu właśnie zadaniu agencję. Nie wydaje mi się, żeby tam mogło to zagrozić realizacji tych świadczeń. Dzisiaj mamy już kolejny dzień stycznia i nie wygląda na to, żeby było jakieś zagrożenie dla płynności realizacji świadczeń - odpowiedział szef Funduszu Zdrowia.Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum