
Ogromne zasoby danych gromadzonych przez NFZ możemy zaprząc do analiz umożliwiających przewidywanie zdarzeń medycznych. Bardzo często te dane układają się swoiste ścieżki pokazujące, w jaki sposób pacjent przechodzi przez poszczególne ogniwa systemu - wskazuje prezes NFZ Adam Niedzielski, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl*.
Rynek Zdrowia: - Narodowy Fundusz Zdrowia gromadzi ogromną liczbę danych dotyczących m.in. rozliczania udzielanych świadczeń zdrowotnych. Na jakim etapie ich analizy i praktycznego wykorzystywania jest obecnie publiczny płatnik?
Adam Niedzielski, prezes NFZ: - W ciągu ostatniego roku zrobiliśmy w tym zakresie ogromy postęp. Polega on między innymi na tym, że odeszliśmy już od przyglądania się, czy realizowany jest obowiązek sprawozdawczy obejmujący pobieranie i gromadzenie danych, ale my te wszystkie informacje już aktywnie wykorzystujemy.
Robimy to w dwóch zasadniczych obszarach pracy analitycznej. Pierwszy odnosi się do głównych zadań NFZ jako publicznego płatnika odpowiedzialnego za prawidłowe wydatkowanie środków finansowych, które zbieramy w formie składki. W tym zakresie dane analityczne wykorzystujemy, między innymi do typowania obszarów ryzyka występowania potencjalnych nieprawidłowości.
Mogę w tym kontekście przywołać chociażby przykład pacjentów krążących po Polsce, otrzymujących recepty, na które wyłudzane są naprawdę ogromne kwoty ze środków przeznaczanych na refundację leków. Mamy też przykłady lekarzy świadczących usługi w tym samym czasie w różnych miejscach w kraju, co również jest dla nas sygnałem do sprawdzenia - najpierw, czy te dane są rzetelne (bo zdarzają się w nich błędy), a jeśli tak - do prowadzenia kontroli.
Drugi obszar naszych działań analitycznych to zdecydowanie bardziej przyjazny sposób wykorzystywania danych gromadzonych przez Fundusz - przede wszystkim na rzecz pacjenta. To kwestia profilaktyki chorób oraz ich czynników ryzyka. Chodzi o to, że cały ogromny zasób danych gromadzonych przez NFZ możemy niejako zaprząc do analiz umożliwiających przewidywanie zdarzeń medycznych.
Bardzo często te dane układają się swoiste ścieżki pokazujące, w jaki sposób pacjent przechodzi przez poszczególne ogniwa systemu - między innymi badania diagnostyczne, wizyty u specjalistów czy hospitalizacje. To układa się w pewne wzorce. Po zidentyfikowaniu takiego właśnie wzorca chcemy go nałożyć na całą populację, aby zobaczyć, czy są osoby, wśród których występuje szczególne ryzyko zachorowania na daną jednostkę chorobową.
Obecnie w tym obszarze analiz pracujemy nad nad tzw. ścieżką udarową, obserwując, czy pewne schematy wspomnianego przechodzenia pacjenta przez system, które kończą się udarem, możemy zidentyfikować, a następnie przełożyć na określone prawidłowości występujące w całej populacji.
Mamy już w tym zakresie naszych analiz bardzo obiecujące rezultaty. Myślę, że w perspektywie miesiąca, może dwóch miesięcy będziemy w stanie informować lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, których z ich pacjentów może potencjalnie dotyczyć ryzyko udaru i warto się im właśnie pod tym kątem dokładniej przyjrzeć.
- Jakie są pierwsze wnioski z wprowadzonych przez NFZ w czerwcu tego roku narzędzi oceny efektów leczenia w poszczególnych ośrodkach w dwóch zakresach - zabiegowych procedur w onkologii i operacji usuwania zaćmy?
- To jest właśnie kolejny obszar wykorzystywania danych gromadzonych przez płatnika nie tylko na wewnętrzne potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia, w tym dotyczące wspomnianego identyfikowania potencjalnych nieprawidłowości.
Chcemy gromadzonymi przez NFZ zasobami danych dzielić się zarówno ze świadczeniodawcami, jak i z pacjentami. Tak już dzieje się w przypadku uruchomionego przez Fundusz w czerwcu br. portalu zdrowedane.nfz.gov.pl, w którym gromadzone są naprawdę ogromne ilości informacji - od raportów, a także „surowych” zestawień danych pokazujących różne ciekawe zjawiska w naszym systemie ochrony zdrowia, aż po porównywarkę świadczeniodawców w dwóch wspomnianych zakresach (zabiegowego leczenia wybranych nowotworów i operacji usuwania zaćmy - red.)
Upubliczniamy na tej platformie podstawowe wskaźniki, które mają pomóc pacjentom w dokonywaniu świadomego wyboru miejsca leczenia. Oprócz krótkich terminów przyjęć bardzo ważnym kryterium wyboru danego ośrodka jest przecież m.in. odpowiednia liczba wykonywanych w nim zabiegów, gwarantującą ich dobrą jakość - w porównaniu z placówką przeprowadzającą znacznie mniej takich procedur.
W portalu zdrowedane.nfz.gov.pl będziemy sukcesywnie poszerzać zakresy dostępnych informacji, ale także zwiększać liczbę analizowanych wskaźników. Już teraz otrzymujemy pytania ze strony świadczeniodawców, czy jest możliwość porównywania się z innymi ośrodkami. Ta przeglądarka, którą przede wszystkim dedykowaliśmy pacjentom, zaczęła więc cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem wśród podmiotów leczniczych, które chcą wiedzieć, jak wypadają na tle innych placówek.
* Rozmowa zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 grudnia 2019 r.).


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
POLECAMY
- ND, 16:33 Endometrioza równa się ból - pomoc można znaleźć też u fizjoterapeuty
- ND, 15:17 Poznań po raz drugi inwestuje w metody in vitro. Efekt poprzedniej edycji to 304 maluchy
- ND, 13:53 We wtorek dyrektorzy OW NFZ przedstawią powiatom wymaganą liczbę punktów szczepień
- ND, 13:00 Maciej Krawczyk: opieka pocovidowa prowadzona tylko przez placówki mające umowę z NFZ to fikcja
- ND, 12:06 Liczba szczepień na Covid -19 wykonanych w Polsce przekroczyła siedem i pół miliona
- ND, 10:47 MZ: w ciągu minionej dobry zmarło o 41 osób więcej niż tydzień temu. Dużo zajętych respiratorów
- ND, 10:33 Znikomy procent zaszczepionych w Polsce miało dodatni wynik testu COVID-19
- ND, 10:30 Najnowsze dane o koronawirusie w Polsce
- ND, 09:52 Trzecia fala wyhamowuje bardzo powoli. Nie powinniśmy luzować obostrzeń
- ND, 09:05 Katowickie RCKiK rusza z akcją "Drużyna Kapitana Ozdrowieńca"
- ND, 08:29 61-latka chora na serce, zmarła w kilka godzin po przyjęciu szczepionki na Covid-19
- ND, 07:56 Kolejna 101 latka pokonała Covid-19, właśnie opuściła poznański szpital
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 574 631 potwierdzonych zakażeń, zmarło 58 421 pacjentów
- 2 Pielęgniarka opisuje swój dyżur. "Pacjenci nie mają pojęcia, co robimy"
- 3 Zmarła pacjentka zakażona bakterią New Delhi, w Ciechocinku wykryto kolejne przypadki
- 4 Narodowy Program Szczepień, czyli krótka historia chaosu?
- 5 Niedzielski: na ponad 5,5 mln zaszczepionych tylko 0.9 proc. miało wynik dodatni testu COVID-19
- 6 Tusk krytykuje prezydenta po wypowiedzi na temat epidemii Covid-19
- 7 Niedzielski: mamy przesłanki, żeby regionalizować znoszenie obostrzeń
- 8 Amantadyna w leczeniu COVID-19 - ruszyło polskie badanie kliniczne
- 9 Covid-19 w trzeciej fali często zaczyna się od nieżytu nosa. Nie mylny go z alergią
- 10 Znowu afera w przychodni w Rzeszowie? Chodzi o wielokrotne użycie jednorazowych strzykawek
- 11 Paweł Grzesiowski: niektóre lokalne rekomendacje ws. szczepienia AstraZeneca to całkowity eksperyment
- 12 Rybnik: doktor szczepił poza kolejnością rodziny pracowników szpitala
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych