Prezes NFZ: chcemy, by model płacenia za wynik był stosowany we wszystkich świadczeniach

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 12:42

Dla Funduszu ważniejsza jest jakość leczenia, niż sama liczba zrealizowanych procedur medycznych. Chcemy, by w przyszłości model płacenia za wynik był stosowany we wszystkich rodzajach świadczeń - mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Adam Niedzielski, prezes NFZ Fot. PTWP

W rozmowie z serwisem prawo.pl Adam Niedzielski przekonuje, że jest zwolennikiem zniesienia limitów tam, gdzie schematy postępowania medycznego są uporządkowane, a rozwój potencjału lecznictwa adekwatny do potrzeb zdrowotnych i racjonalnej absorbcji zwiększonego finansowania.

Zaznacza ponadto, że porada lekarza rodzinnego ma być "czymś więcej niż tylko przyjściem po zwolnienie lub receptę". Z punktu widzenia NFZ - jak podkreśla Niedzielski - lekarz rodzinny, poza realizowaniem zapisanych w przepisach kompetencji, powinien być także opiekunem i przewodnikiem po systemie ochrony zdrowia.

Szef Funduszu zapowiada, że NFZ chce przyjrzeć się kulturze organizacyjnej panującej w placówkach medycznych. Precyzuje, że funkcjonujący aktualnie system akredytacji szpitali powinien być rozbudowany o kryteria związane ze skutecznym i sprawnym zarządzaniem.   

Wskazuje, że Fundusz chce zmienić wycenę w zakresie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W leczeniu szpitalnym zamierza promować leczenie krótkoterminowe, w tym jednodniowe.

Niedzielski informuje też, że w pierwszym kwartale br. światło dzienne ujrzy "projekt rozwiązania racjonalizującego proces leczenia i skracającego kolejki". Jego celem ma być lepsza dostępność do świadczeń, a środkiem optymalizacja procesów ich finansowania.

Więcej: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum