Prezes Matyja: lekarze powinni odesłać podwyżkę 19 zł brutto ministrowi zdrowia na reformę

Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia, TVN24   • 29 czerwca 2021 21:00

- Nie da się zreformować systemu ochrony zdrowia reformując tylko podstawową opiekę zdrowotną - stwierdził we wtorek Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej/ Fot. PTWP
  • We wtorkowym porannym programie TVN24 prof. Andrzej Matyja, szef rady lekarskiej został zapytany o zmiany dotyczące POZ
  • W jego ocenie nie da się zreformować systemu ochrony zdrowia reformując tylko podstawową opiekę zdrowotną
  • Przypomniał, że system ochrony zdrowia w Polsce jest ‘’reformowany’’ od 30 lat

- Wielokrotnie słyszeliśmy z ust różnych decydentów w naszym kraju o zmianach, które mają doprowadzić do tego, że pacjent będzie wreszcie usatysfakcjonowany z polskiego systemu ochrony zdrowia - komentował zmiany dotyczące POZ Andrzej Matyja.

Reforma ochrony zdrowia to nie tylko POZ

Dodał, że dopóki nie poznamy szczegółów trudno w tej chwili oceniać zmiany w POZ, ale generalna uwaga: - Nie da się zreformować systemu ochrony zdrowia reformując tylko podstawową opiekę zdrowotną.

Przypomnijmy, że 27 czerwca minister zdrowia osiągnął kompromis z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego, który dotyczył przedłużenia umowy z placówkami POZ o 18 miesięcy. Szef MZ podkreślił, że po raz pierwszy uczestniczył w lekarzami POZ, w których to nie wątek finansowy miał największe znaczenie, ale fundamentalna reforma podstawowej opieki zdrowotnej.

Czytaj też: Jest porozumienie w sprawie POZ. Niedzielski: Osiągnęliśmy kompromis. "Odchodzimy od stawki kapitacyjnej"

Prezes Matyja wypowiadając się w TVN24 we wtorek 29 czerwca wskazał, że minister zdrowia Adam Niedzielski nie podejdzie do zmian w ochronie zdrowia kompleksowo, to ‘’będziemy dalej uszczelniać system, reformować a reformujemy od 30 lat’’.

Zobacz: Pielęgniarki pokazały paski. Na niektórych widać 2,5 tys. zł "na rękę"

19 zł brutto - lekarze powinni odesłać tę ''podwyżkę'' do MZ

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, reformy wymagają przede wszystkim regulacje dotyczące zasobów kadrowych.

- Wszyscy wiemy, że niezależnie od rodzaju świadczonych świadczeń zdrowotnych wszędzie brakuje personelu medycznego. Jeżeli będą dalej takie decyzje jak w tej chwili, które zmuszają de facto polskiego lekarza polskiego, polską pielęgniarkę i każdego innego profesjonalistę medycznego do wyjazdu z naszego kraju, by szukał lepszych warunków pracy to żadne zapisy w postaci rozporządzeń, ustaw - niczego nie zmienią dla polskiego pacjenta - podkreślał Matyja.

Szef NRL dodał: - Ta podwyżka 19 zł brutto dla lekarza specjalisty jest żenująca i obrażająca dla lekarza. Wydaje mi się, że lekarze powinni w tej chwili odsyłać tę podwyżkę ministrowi zdrowia na dokończenie właściwej reformy ochrony zdrowia. To jest poniżające dla każdego lekarza w naszym kraju. 

Czytaj także: OZZL żąda odwołania ministra Niedzielskiego. Powód? "Minister zdrowia nie szanuje lekarzy"

Niedzielski o podwyżkach medyków: pracodawcy otrzymają dodatki dla pracowników. Nie mogą pomniejszać wynagrodzeń

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum